آشنایی با داوری همتا مقاله isi

%ق ظ، %09 %342 %1397 ساعت %10:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

از کلمه داوری همتا ( Peer review ) می‌توان به راحتی به معنی آن پی برد. این واژه یعنی همتایان هم رشته شما مقاله ارسالی را مورد بررسی قرار می‌دهند و سوالاتی را از قسمت‌هایی که نیاز به شفاف سازی و آشکارسازی بیشتری دارند، مطرح می‌کنند.

داوری همتا یک فرآیند بسیار خوب و مفید است، زیرا سبب می‌‎‍شود که ادعاهای مطرح شده در پژوهش و تحقیق را متناسب با ساختار و اصول متن پس از نگارش مقاله isi، سازماندهی نموده و مقاله را بهبود بخشید. این عمل تلاشی است برای دستیابی به حقیقت و دقیقا همین نتیجه، ارزشمند می‌باشد که در پژوهش‌های علمی برای دست یافتن به آن تلاش می‌کنند. داوری همتا یک نوع تضمین کیفیت برای تمام مصرف کننده‌ها و خوانندگان متون است.

داوران باید در زمینه علمی مربوطه مجرب و خبره بوده و عاری از هرگونه منفعت طلبی باشند. آنها موظند به ساده نویسی، نقاط قوت، ضعف و همچنین دست اول و غیر تکراری بودن مقاله توجه کنند و راهکارهایی جهت رفع اشکالات و نواقص بیان نمایند.

دلایل ضرورت انجام داوری همتا

تفکر و تأمل

 همان طور که گفته شد تخصص داور باید دقیقا متناسب با موضوع مقاله باشد زیرا برای ارزشیابی متون ارسال شده به کار می‌آید. میان نویسنده و داور تبادل نظر و همفکری انجام می‌شود. بدین معنی که ویراستارها از داورها بازخوردی را برای ارزیابی کار خود دریافت می‌کنند که در نتیجه اصلاحات لازم و ضروری در مقاله اعمال می‌شود.

 - درک مسئولیت اخلاقی‌

انتشار مقالات باید منجر به بهبود وضعیت برخی مسائل شوند. به عنوان نمونه هنگام انجام پژوهش‌های پزشکی، باید به این نکته توجه داشته باشیم که یافته‌های ما باید در سلامت مردم و جامعه مفید واقع شود و راهکارهای تازه‌ای را ارائه دهد. روش انجام تحقیق و همچنین اداعاهای ما در متن نوشته شده، باید در چهارچوپ کامل مسئولیت‌های اخلاقی قرار داشته باشد. همچنین داور و نویسنده به آن پایبند باشند.

- آموزش

 دریافت بازخوردها و نظرات به ارتقا و رشد کیفیتی مقاله کمک می‌کند. در واقع داوری همتا یک فرصتی مناسب برای گفتگوی آکادمیک است. این کار منجر به تبادل نظر شده و زوایایی را روشن می‌کند که شاید ویراستار به آن بی‌توجه بوده است و تحقیق لازم را انجام نداده و در نهایت یک متن کاملا پخته و پرمحتوا به چاپ می‌رسد.

گزارش انجام داوری همتا

گزارش داوری را باید با دقت مطالعه کرد که معمولا شامل نظرات و پیشنهادات زیر می‌باشد:

- در مقدمه تخصص داور بیان شده‌ و اینکه آیا مقاله قابل انتشار است  و یا نیاز به اصلاحات دارد، ذکر گردیده است.

- نقص اساسی، ایرادات جزئی و سایر پیشنهادات و نظرات نهایی نوشته شده است.

 

اشکالات داوری همتا

این روند بسیار مستعد به اشتباه‌ می‌باشد و همچنین پرهزینه و وقت گیر است و تا حدودی راه را برای سوء استفاده کنندگان باز می‌کند که برای جلوگیری از این عوامل حداقل شش داور مورد نیاز هستند که حد معقولی از استناد پذیری صورت گیرد.

 

تمامی حقوق محفوظ است