اقداماتی که بعد از عدم پذیرش و ریجکت مقاله باید انجام شود

%ق ظ، %24 %363 %1397 ساعت %11:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

طبق مطالعاتی که صورت گرفته است 21 درصد از مقاله‌های ارسالی بدون داوری و حدود 40 درصد بعد از فرآیند داوری همتا ریجکت می‌شوند.

داوری همتا فرآیندی است که برای چاپ یک مقاله isi در ژورنال ها و مجلات علمی انجام می گیرد و کار بسیار سخت و زمان بری میباشد. ممکن است پژوهشگرانی که متون زیادی را می‌نویسند با این مسأله بارها مواجه شده باشند. زیرا طبق روال باید تمام متن‌های ارسالی به دقت مورد بررسی قرار گیرند و ویرایش‌های لازم روی آنها صورت گیرد و در انتها نوشته‌ای که ماحصل دقت فراوان و بار علمی کافی است، منتشر شود.

محقق هنگام نوشتن متن باید نهایت دقت را برای رعایت تمام موارد لازم به کار برد، اما این مساله غیر قابل اجتناب است و ممکن است برای هر فردی رخ دهد. شما لازم است بر گزینه‌هایی که بعد از عدم پذیرش مقاله در اختیارتان است تمرکز کنید و اقدامات لازم برای پذیرش آن را انجام دهید.

بازخورد قضاوت‌های صورت گرفته می‌تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی را در اختیار شما قرار می‌دهد و حتی در صورت منتشر نکردن نوشته شما در آن ژورنال، با کمک این اطلاعات دریافت ‌شده، می‌توانید متن خود را به راحتی بهبود بخشید.

 

اقدامات لازم هنگام ریجکت یا عدم پذیرش مقاله

1- درخواست تجدید نظر کنید

درخواست این مورد از جمله حقوق هر نویسنده‌ای است. اما باید کاملا منطقی باشد و به دور از هرگونه احساسات بیان شود. در این شرایط که نویسندگان ادعا دارند خطا یا سوء تفاهمی رخ داده است، موظف هستند که استدلال خود را بدون هیچ بحث و جدل و اجتناب از تحقیر داور به اطلاع ویراستار مجله برسانند.

 

2- بدون اعمال هیچ تغییری، مقاله را به ژورنال دیگر بفرستید

این کار ساده‌ترین عمل است. اما ایدۀ جالبی نمی‌باشد زیرا در حقیقت تمام تلاش‌هایی که صرف بررسی کارتان شده است را نادیده گرفته‌اید. شما موظف هستید نکات بیان شده را پیاده کنید تا کیفیت متن بالاتر برود و در هنگام انجام قضاوت جدید مجدد نکات مشابهی را به شما متذکر نشوند. این مورد را مد نظر داشته باشید که امکان دارد همان داوران قبلی، مجدد نوشته شما را بررسی کنند، پس تا فرصت کافی دارید و زمان را از دست نداده‌اید، اصلاحات لازم را انجام دهید.

 

3- تغییرات و اصلاحات لازم را انجام دهید و به یک مجله دیگر بفرستید

گزارشات و باز خوردهای داوران را به دقت مورد بررسی قرار دهید و سپس بعد از انجام ویرایش‌های لازم، آن را برای یک ژورنال دیگر ثبت کنید. توجه داشته باشید که قالب رفرنس و تمام جزئیات مد نظر آن مجله را به خوبی رعایت کرده باشید.

 

4- بعد از انجام ویرایشات لازم، مجدد به همان ژورنال بفرستید

برخی از مجله‎ها همراه با ریجکت یا رد کردن مقاله از شما دعوت می‌کنند که در صورت انجام ویرایش‌های لازم، نوشته شما را منتشر خواهند کرد. این یک فرصت بسیار خوب است و شما با انجام اصلاحات پیشنهادی داوران می‌توانید مجدد آن را در مجله انتشار دهید. اما در مقابل مجلاتی هستند که اعلام می‌کنند هیچ نسخه‌ای از متن‌های ارسالی شما را مورد پذیرش قرار نمی‌دهند که در این صورت باید به نظر آن‌ها احترام گذاشت و ژورنال دیگری را انتخاب کرد.

 

5- هیچ گاه مقاله را سابمیت نکنید و آن را نزد خود نگه دارید

صرف نظر از سابمیت مجدد مقاله شاید ساده به نظر رسد، اما این کار به هیچ عنوان به سود جامعه علمی پژوهشی نمی‌باشد. با وجود اینکه امروزه رسانه‎ها اشباع شده‌اند، اما باز هم جای کارهای علمی پژوهشی در نشر آدکامیک خالی است. داده‌ها و تحقیقات شما می‌تواند برای یک نفر دیگر بسیار ارزشمند و سودمند باشد و مانند یک تکه از پازل گم شده، کار پژوهشی وی را تکمیل نماید و یا باعث ایجاد یک ایدۀ ناب در یک فرد شود و انجام کارهای بیشتر را فراهم سازد که به نفع همگان باشد.

 

اگر تمایلی به متقاعد کردن داوران ندارید، می‎توانید از ژورنال‌های دسترسی آزاد مانند PeerJ و یا PLOS ONE استفاده کنید و همچنین می‌توانید نوشته خود را در سایت‌هایی که به صورت رایگان در دسترس هستند مانند figshare یا  Dryad پست کنید تا مورد استفاده و مطالعه دیگران قرار گیرد.

تمامی حقوق محفوظ است