نکات لازم برای تسریع انتشار مقاله علمی در ژورنال ها

%ق ظ، %27 %359 %1397 ساعت %11:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

پژوهش و تحقیق فرآیندی است که به انجام آزمایش‌ های گوناگون، انجام مطالعات فراوان و نظم بخشیدن به آن‎ها نیازمند است و به زمان نسبتا زیادی نیاز دارد.

تسریع در چاپ مقاله علمی یا مقاله isi سبب افزایش سرعت انتشار یافته‎ها می‌شود و همچنین از دزدیده شدن داده‌های شما توسط دیگران جلوگیری می‌کند. با انجام این کار محقق فرصت کافی را برای مطالعات و تحقیقات بعدی خود به دست می‌آورد.

شما اگر در حال انجام آزمایش‌ و پژوهش می‌باشید و یا در میانه نگارش مقاله isi خود هستید، نکات زیر را جهت تسریع در انتشار آن مد نظر داشته باشید.

 

نکاتی جهت تسریع در منتشر شدن متون در ژورنال و مجلات علمی

1- پیش از شروع پژوهش، نوشتن مقاله را شروع کنید

قسمت زمینه و یا مقدمه که بر پژوهش‌های پیشین دلالت دارد را می‌توانید در حین انجام تحقیقات، اقدام به نوشتن آن نمایید. به منظور نوشتن بخش روش‌های استفاده شده، قبل از آن که فرآیندهای اجرایی را فراموش کنید، شروع به نوشتن آنها کنید. انجام این کارها در صورتی که هنوز کار شما به صورت کامل تکمیل نشده است، می‌تواند سبب تسریع در انتشار مقاله ‌علمی شود.

 

2-متن را روان و واضح بنویسید

اگر مقاله isi شما حاوی اطلاعات ارزشمندی باشد اما داوران و خوانندگان متن شما را به خوبی درک نکنند، نوشته شما رد خواهد شد. برای جلوگیری از رخداد این مورد، از افراد خبره و همکاران خود بخواهید که متن شما را مطالعه کنند و نظر خود را بیان کنند.

 

3-در زمان گردآوریداده‌ها، تصاویر را هم آماده کنید

سعی کنید در حین انجام کارهای پژوهشی اقدام به تهیۀ پیش نویس تصاویر کنید زیرا اگر ماه‌ها و هفته‌ها از جمع آوری داده‌ها گذشته باشد، تهیه تصاویر مناسب بسیار سخت و زمانبر می‌شود و به دلیل ایجاد استرس و نگرانی انجام این کار را برای شما دشوارتر می‌کند.

 

4-شیوه نامه را رعایت کنید

نکات ضروری که باید طبق شیوه‌نامه ژورنال‌ها رعایت شود مانند متن اصلی، اعداد و جداول، کاورلتر، منابع، اشکال و سایر اطلاعات مکمل را به دقت بررسی و رعایت کنید. اصلاحات این بخش تا حدودی زمان‌گیر هستند اما باید به دقت رعایت شده باشند.

 

5- از نرم‌افزارهای رفرنس نویسی استفاده کنید

نرم‌افزارهایی مانند اندنوت یا Zotero  از جمله نرم افزارهای رفرنس‏ دهی هستند که ارجاعات را مرتب سازی می‌کنند. این ابزارها به صورت خودکار فرمت ارجاع‌ها را با شیوه‌نامه مجله هدف، متناسب سازی می‌کنند و همچنین هنگامی که ارجاعی را اضافه یا حذف کنید، رفرنس‌ها به صورت اتوماتیک آپدیت می‌شوند و در زمان شما صرفه‌جویی می‌گردد.

 

6- ژورنال متناسب با کار خود را انتخاب کنید

شما باید مجله‌ای را انتخاب کنید که متناسب با حوزۀ تحقیقاتی شما باشد. برای انتخاب مجله چاپ مقاله سعی کنید ژورنال‌هایی مد نظر داشته باشید که فاصله زمانی سابمیت تا تصمیم‌گیری و داوری کوتاه باشد و یا از مجله‌های دسترسی آزاد مانند PeerJ  و PLOS ONE  استفاده کنید زیرا این نوع از مجلات بیشتر بر اعتبار علمی تمرکز دارند و می‌توانند فرآیند انتشار را سرعت بخشند.

 

7- با ژورنال تماس بگیرید

جهت سنجیدن علاقه ژورنال به نوشته خود، می‌توانید به صورت مکتوب با آن‎ها در تماس باشید و بدون نیاز به طی فرآیند داوری همتا و پیش از سابمیت، تناسب مقاله را با نیاز مجله مورد سنجش قرار دهید. هر مجله در این مورد قانون خاص خود را دارد و برخی از آن‌ها از شما می‌خواهند که همراه با نامۀ خود چکیده را هم ارسال نمایید.

 

8- درخواست داوری همتا قبل از انتشار دهید

سرویس‌هایی مانند Peerage  یا Axios که پیش از سابمیت، خدمات داوری همتا را ارائه می‌دهند و یا درخواست از افراد متخصص برای بررسی متن نوشتار شما می‎تواند باعث تسریع در انتشار مقاله شود. اگر پیش از اقدام به سابمیت کردن، بازخوردها و پیشنهادات لازم را دریافت کنید، از رد شدن نوشته خود توسط داوران همتا پیشگیری می‌کنید.

 

9-در زمان مناسب مقاله را ارسال کنید

اگر انجام آزمایش و تحقیق شما هنوز ادامه دارد و حجم زیادی داده دارید، می‌توانید پژوهش‌ خود را به دو قسمت تقسیم کنید و ابتدا مطالعات اولیه خود را منتشر کنید. این کار از بهترین روش‌ها جهت تسریع در انتشار مقاله است.

 

10- کاورلتر تاثیرگذار بنویسید

کاورلتر سابمیت ‌شده با مقاله، فرصت مناسبی است که بر تناسب متن خود با نیازهای ژورنال تاکید کنید و یافته‌های کلیدی خود را به خوبی معرفی نمایید. یک کاورلتر تاثیر گذار باید بتواند ویراستار را متعاقد ‌کند که نوشته شما را هر چه سریع‌تر برای داوران ارسال نماید.

 

11- پییگیر وضعیت مقاله باشید

اگر بعد از سابمیت، پاسخی دریافت نکردید باید وضعیت را پیگیری کنید. تمام مجلات استانداردهای گوناگونی در ارتباط با زمان سابمیت تا پذیرش دارند. بنابراین می‌توانید با پیگیری اطمینان حاصل نمایید که این فرآیند  طولانی شده است یا خیر.

 

12-جوابی تاثیرگذار برای داوران بنویسید

بازخوردهایی که از سمت داوران و ویراستاران دریافت می‌کنید را با لحنی کاملا گیرا، مودبانه و کامل پاسخ دهید تا احتمال رد شدن مقاله و یا ارسال مجدد برای بازبینی کاهش یابد و به این صورت در زمان‌ خود نیز صرفه‌جویی کنید.

 

تمامی حقوق محفوظ است