تقاضای داور توسط ژورنال برای مقاله isi

%ب ظ، %23 %515 %1397 ساعت %14:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

دانستن این موضوع می‌تواند برای شما جالب باشد که گاهی پیش می‌آید برخی ژورنال‌ها از نویسنده تقاضای معرفی داور کنند.

این امر به این دلیل است که با توجه به پیشرفت روزانه علم و همچنین تخصصی شدن پژوهش‌ها و تحقیقات علمی، پیدا کردن یک فرد خبره توسط مجلات که بتواند داوری همتا را به خوبی انجام دهد، سخت می‎‌باشد.

با توجه به موارد ذکر شده از نویسندگان این تقاضا می‌شود که سبب صرفه جویی در منابع مجله‌ها و جلوگیری از اتلاف وقت جهت یافتن شخص شایسته می‌شود و همچنین نویسنده می‌تواند داورانی که با آنها آشنایی دارد را معرفی کند اما این نکته را مد نظر داشته باشید که به طور حتم تضمینی وجود ندارد که اشخاص معرفی شده از سمت شما توسط ژورنال‌ها به کار گرفته شوند.

 

تعهدات و تایید بی طرفی داور

شیوه نامه‎هایی اخلاقی برای نویسندگان و داوران نوشته شده است که ملزم به رعایت آنها می‌باشند و نسبت به آن متعهد هستند، هر دو باید بدانند که چه چیزهایی در حکم منافع شخصی تلقی می‌شود و بی طرفی داور باید توسط مجلات تNیید شود و هرگز نمی‎تواند مطابق میل نویسنده، مقاله او را مورد بررسی قرار دهد.

ویراستارانی که در ژورنال PLoS Medicine هستند، در اینباره گفته‎اند : افرادی که در حوزه‌های تخصصی مشغول هستند، تقریباً همه با یکدیگر دوست، همکار و یا رقیب‌ هستند.

 

مطالعات مختلف صورت گرفته بر روی چندین گزارش داوری

مطالعه‌ای در مجله BMJ Open انجام شد که 800 گزارش مورد بررسی قرار گرفت که در آن گزارشات تمام آنها از نظر کیفی با یکدیگر برابر بودند اما نظر 69 درصد از داورانی که از سمت نویسندگان معرفی شده بودند و 31 تا 38 درصد داوران معرفی‌ شده توسط مجلات، این بود که مقاله باید پذیرفته شود.

بررسی دیگری توسط Journal of Pediatrics صورت گرفت که به یافته‎های مشابهی دست یافتند. آن‎ها 178 مقاله را مورد بررسی قرار دادند که 3/65 درصد از داوران از سوی نویسندگان و 2/54 درصد از داوران مجلات، پیشنهاد پذیرش مقاله را داده بودند.

 

نتیجه مطالعات و نظر نهایی برای پذیرش یا رد مقاله

طبق نتایج به دست آمده از مطالعات، شواهد حاکی از آن است که داوران معرفی شده توسط نویسنده، قضاوت جانب دارانه‌تری انجام می‌دهند و طبق بررسی‌هایی که صورت گرفته است، اختلاف آرا زیادی بین نظر داوران معرفی شده از سمت نویسنده و ژورنال وجود دارد.

اما به طور قطع و با قاطعیت کامل نمی‎توان گفت که آیا جانب داری در کار است و یا اینکه آیا آن داور معرفی شده از سوی نویسنده دارای دانش عمیق‌تر و بیشتر در حوزه تخصصی در ارتباط با آن موضوع پژوهشی است و ارزش متن نوشته شده را بهتر درک می‎کند.

با توجه به تمام موارد ذکر شده، در هر صورت تصمیم نهایی را مجلات می‌گیرند که یک مقاله isi باید پذیرفته یا رد شود و باید توسط چندی داور مورد بررسی قرار بگیرد.

تمامی حقوق محفوظ است