موسسه اطلاعات علمی Institute for scientific information

%ب ظ، %03 %654 %1397 ساعت %18:%مهر
این مورد را ارزیابی کنید
(17 رای‌ها)

institute for scientific information یا موسسه اطلاعات علمی که توسط تامسون رویترز تأسیس شده است، یک بانک اطلاعاتی مربوط به مقالات علمی می باشد که با پوشش دادن معتبرترین مجلات علمی و فهرست نمودن آن، به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران فعالیت خواهد کرد.

این موسسه بخشی از شرکت تامسون ریترز Thomson Reuters می‌باشد که کسانی که مقاله isi خود را نوشته اند می توانند آن را به این موسسه ارسال نمایند.

مراحل ارزیابی مقالات

هر مجله علمی قبل از آن که در institute for scientific information فهرست گردد و یا انتخاب شود، باید یک سری مراحل ارزیابی را طی کند. در ابتدا برای چاپ این نوع مقالات باید یک سری استانداردها رعایت گردد و مورد ارزیابی قرار گیرد. دیگر موارد مربوط به کمیته علمی انتخاب مجله، تنوع بسیار مقالات چاپ شده در سطح بین المللی می باشد. در واقع هیچکدام از این عوامل به تنهایی مورد بررسی یا ارزیابی قرار نخواهد گرفت بلکه با ارزیابی عوامل و مجموعه ای که روی آن کار کرده اند به آن امتیاز کلی تعلق خواهد گرفت.

یکی از موارد بسیار مهمی که در یک مقاله isi مورد بررسی قرار خواهد گرفت این می باشد که عنوان مقاله، چکیده و حتی کلمات کلیدی آن به زبان انگلیسی باشد. همچنین بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که منابع به زبان انگلیسی نوشته شده باشد. با توجه به آن که تمامی اطلاعات علمی مهم در مقاله isi باید به تمامی زبان ها باشد، اما موارد ذکر شده باید به زبان انگلیسی باشد تا داوران موسسه اطلاعاتی علمی ISI بتوانند آن را مورد ارزیابی قرار دهند. زیرا کسانی که کار ارزیابی مجلات علمی را انجام می دهند، نمی‌توانند منابع و عناوین مقاله را به زبان انگلیسی ترجمه کنند.

ضریب تاثیر

impact factor یا ضریب تاثیر هر ساله با توجه به ارجاعات روی هر مجله ی علمی محاسبه خواهد شد و در نهایت گزارشات ارجاع مجله یا JCR منتشر خواهد شد. این ضریب برای مقاله isi یا نویسنده محاسبه نخواهد شد بلکه برای مجله انجام می گیرد. این محاسبه در یک دوره ی سه ساله انجام خواهد گرفت. یکی از معیارهایی که می توان با آن میزان اعتبار یک مقاله ی علمی را بررسی نمود isi می باشد. به عنوان مثال میزان واحد سنجش برای یک وزن کیلوگرم می باشد. isi یکی از این ابزارهای اعتبارسنجی و اندازه گیری می باشد که میتوان به وسیله ی آن میزان اعتبار مقاله خود را در سطح جهانی مورد ارزیابی قرار داد.

نگارش مقالات ISI

نگارش مقالات علمی پژوهشی یکی از معیارهای میزان سنجش و اندازه تولید علم در آن کشور می‌باشد. مقاله ای که در مجلات چاپ گردد دارای ارزش و اعتبار زیادی می باشد زیرا این مجلات جزء معتبرترین نشریه های علمی چاپ می باشند. در صورتی که یک پژوشگر یا محقق بتواند نکات نگارش مقاله را رعایت کند تا مقاله isi از کیفیت بالاتری برخوردار شود. آنگاه می تواند آینده ی روشنی را برای کشور خود ایجاد نماید.

مقاله isi همانطور که از نامش پیدا است برگرفته از نام isi نام سازمانی است که برای اعتبارسنجی مقالات علمی نیز فعالیت می کند، در واقع فعالیت این مجموعه روی مقالات isi به صورت تخصصی متمرکز می باشد. به همین دلیل است که isi برای اعتبار سنجی مقالات علمی به کار می رود.

کسی که قصد دارد به نگارش مقاله isi را بپردازد، می تواند به مراجع معتبر موسسه isi مراجعه کند تا به پایگاه داده، فهرست کتاب ها و همچنین مقالات نیز دسترسی داشته باشد. موسسه institute for scientific information به طور تخصصی خدماتی از قبیل نمایه سازی نقل قول ها و تحلیل ها را نیز انجام می دهد. یک محقق برای نگارش مقاله isi می تواند به نقل قول های مقالات isi و داده های آن مراجعه کند که بسیاری از نشریه های دانشگاهی آن را منتشر کرده اند.

Isi web of knowledge سرویس پایگاه داده‌ای می باشد که به پژوهشگران کمک می کند تا بتوانند مقاله ای را برای خود انتخاب کنند که به آن ها نیز کمک می کند.

ویژگی‌های موسسه اطلاعات علمی

1-مشخص شدن نویسندگان یک مقاله و اینکه در کدام منابع استفاده شده است.

2-تعیین اینکه یک اثر تحقی با روش علمی نوشته شده است.

3-مشخص شدن اسامی محققان فعال در یک موضوع خاص

4- مشخص شدن زمینه های موضوعی مورد توجه در هر سال

5-تعیین میزان اطلاعات علمی منتشر شده در یک کشور خاص

6-تعیین ارزش جهانی مقالات یک محقق از نظر کیفی

7-تعیین کیفیت یک مجله از نظر علمی در سطح جهان

8-کمک به استاندارد کردن مجلات در ارایه مقالات

9-افزایش کیفیت مقالات

10-فرآهم آوردن امکان دسترسی به دامنه ی گسترده ای از مستندات

معیارهای ارزیابی نشریات و مجلات ISI

مسئولیت اصلی موسسه اطلاعات علمی یا ISI به عنوان یک پایگاه نشر داده های علمی پایه این است که پوشش جامعی از مهم ترین و موثرترین تحقیقات انجام شده در دنیا را در اختیار مشترکان خود قرار دهد. این پایگاه، هم اکنون بیش از 16000 نشریه را زیر پوشش دارد. هر سال تعدادی نشریه به تعداد نشریه‌های زیر پوشش این نشریه اضافه می شود و تعدادی از نشریه‌هایی که اعتبار علمی آنها کاهش یافته است، از زیر پوشش این پایگاه خارج می شود. موسسه ISI داده‌های کامل جستجوی کتابخانه‌ای ( شامل عنوان مقاله، نام نویسنده یا نویسندگان، آدرس نویسنده یا نویسندگان، عنوان کامل مجله، شماره و سال مجله، شماره صفحات مقاله به همراه آدرس ناشر مجله، چکیده مقاله، کلمات کلیدی مقاله و مراجع کامل مورد استفاده در مقاله ) را برای تحت پوشش قرار دادن فهرست می کند. برای اطلاع از این عوامل می توانید مقاله معیار ارزیابی مجلات isi را بخوانید.

گفته شد که ISI ماموریت دارد تا پوشش جامعی از مهم ترین و موثرترین مجلات علمی بین المللی جهان را برای آگاهی مشترکانش فراهم نموده و اطلاعات مربوط به گذشته را نیز در اختیار آنها قرار دهد. اما جامع بودن به مفهوم فراگیر بودن نیست. فهرست نویسی همه مجلات علمی در سراسر جهان، نه تنها از نظر اقتصادی غیرمعمول است، بلکه تجزیه و تحلیل متون مجلات علمی نشان داده است که غیر ضروری است.

قانون برادفورد

ثابت شده است که تعداد نسبتا کمی از مجلات، نتایج علمی مهم و معنی داری را چاپ می کنند. این بیانیه، اغلب تحت عنوان قانون برادفورد معرفی می‌شود. در سال 1950، برادفورد مطرح کرد که متون هر رشته علمی با کمتر از هزار مجله ساخته می شود. از این هزار مجله، تعداد نسبتا کمی از وجود دارند که ارتباط مستحکم و مناسبی با عنوان مجله دارند. به علاوه، در بین مجلاتی که ارتباط ضعیف با عنوان و رشته خود دارند، برخی ارتباط قوی با یک رشته دیگر نیز دارند. همچنین بررسی های آماری در سال 1994 نشان می دهد که فقط یکصد نشریه از مجموع کل 3500 مجله تحت پوشش در نمایۀ استنادی علوم، 22 درصد مقالات را چاپ کرده است.

با انجام چنین تجزیه و تحلیل هایی، هیات تحریریه ISI می کوشد تا مجلات جدید را مورد شناسایی و ارزیابی قرار دهد. آن منابعی که خوب و موثر برای استناد هستند، در فهرست نمایه سازی موسسه برای مشترکان قرار گیرد و آن منابعی که مفید نیستند، از فهرست پوشش موسسه حذف شوند. ارزیابی و انتخاب مجلات به منظور سنجش قابلیت تحت پوشش قرار گرفتن ISI، به طور روزمره انجام می گیرد. به طوری که هر دو هفته یک بار، مجلاتی به مخزن اطلاعات افزوده یا از آن حذف می شوند. عوامل زیادی(کمی و کیفی) برای تحت پوشش قرار گرفتن در نظر گرفته می شوند.

تمامی حقوق محفوظ است