آشنایی با مقاله JCR

%ق ظ، %20 %385 %1397 ساعت %11:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

استانداردهای بسیار زیادی را موسسه اطلاعات علمی ISI تامسون روتیترز مشخص نموده و به همین دلیل ورود مجلات به Journal Citation Report به اختصار JCR را با سختی رو به رو کرده است.

باید تمام این قوانین در آنها رعایت شوند، در غیر این ‌صورت نام آنها از این لیست حذف خواهد شد و اگر مجله‌ای در JCR نمایه شود، می‌توان گفت که از معتبرترین مجلات علمی است. در پایگاه داده اطلاعاتی JCR بیشتر مقالاتی از نوع پژوهشی و مقاله مروری به ثبت رسیده‎اند. در آیین نامه‌ی چاپ متون علمی که از سوی وزارت علوم به دانشگاه‌ها و همچنین مرکزهای علمی سراسر کشور ابلاغ شده است، بیشترین امتیاز را به نوشتارهای به چاپ رسیده در JCR اختصاص داده‌اند.

نحوه داوری JCR

پروسه داوری این نوع ژورنال‌ها بسیار طولانی‎تر می‌باشد زیرا به دلیل داشتن اعتبار و ارزش بالا، عمده داوری‌‎ها را بر طبق بار علمی و محتوای متن نوشته شده، انجام می دهند. پس لازم است که نویسندگان  در ابتدا بخش دستورالعمل‎هایی که برای ویراستاران نوشته شده است را با دقت مطالعه کنند و مقاله را بر طبق آن تنظیم نمایند زیرا هر نوشته‎ای مورد پذیرش این ژورنال‌ها قرار نمی‌گیرد و باید کاملا از لحاظ بار علمی و به روز بودن منابع، غنی و قوی باشد.       

ارزیابی JCR بر چه معیاری هر ساله اعلام می‌شود

موسسه اطلاعات علمی تامسون رویترز هر سال ویژگی‌های تمام ژورنال‎ها و همچنین نشریات را در زمینه‎های علمی و نیز اجتماعی که در ISI نمایه شده‌اند را توسط پایگاه اطلاعاتی به نام Web of science مورد ارزیابی قرار می‌دهد و بر این اساس رتبه هر ژورنال را در آخر هر سال تحت عنوان یک گزارش استنادی به اطلاع همگان می‎رساند.

گزارش استنادی مجلات را به صورت سالانه در دو نسخه علوم اجتماعی Social Sciences که اطلاعات بیشتر از 3000 مجله در این حوزه را دارا می‌باشد و علوم Sciences که  شامل اطلاعاتی بیش از 8000 مجله در زمینه علم و تکنولوژی است، توسط موسسه علمی ISI تعیین و منتشر می‌گردد.

این گزارشات استنادی ژورنال‌ها بر اساس چندین شاخص و معیار مانند Half – Life  Immediately index و شاخص ایمپکت فاکتور IF مورد بررسی قرار می‌گیرد که ضریب تاثیرگذاری IF جز اصلی‎ترین آن‌ها برای تعیین اعتبار مجلات علمی به حساب می‌آید.

 دسترسی به JCR به چه صورت می‌باشد

با مراجعه به پایگاه JCR از طریق سایت http://jcr.incites.thomsonreuters.com می‌توانید با انتخاب سال و نیز نشریه مد نظر خود، تمامی اطلاعات مربوط به همان سال مجله را بررسی و مشاهده نمایید که اطلاعاتی به صورت زیر به شما ارائه داده خواهد شد:

  • تعداد استناد‎های دریافت شده از سایر متون
  • تعداد مقاله‌های منتشر شده در این ژورنال
  • خلاصه‌ای از عنوان و زبان، اطلاعاتی از ناشر و غیره
  • نمایش ضریب تاثیر در آن سال
محتوای بیشتر در این بخش: « شاخص H-index دستبرد یا سرقت علمی »
تمامی حقوق محفوظ است