آماده سازی پاورپوینت برای ارائه پژوهشی موفق

%ق ظ، %26 %369 %1397 ساعت %11:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

محققان علاوه بر انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی باید خواننده، نویسنده و ارائه دهندگان خوبی نیز باشند.

به منظور انجام هر ارائه مفید در هر زمینه علمی مانند پایان نامه، مقاله isi و یا هر نوع پژوهش دیگر نیاز به داشتن یک پاورپوینت با اسلایدهای مناسب دارید که از جمله وظایف مهم یک محقق شناخته شده است.

اسلاید به تنهایی نباید تمام موارد را برای مخاطب توضیح دهد، باید هدایت داستان را به دست بگیرد اما راوی اصلی داستان نباشد، یک ارائه موفق نیاز به ارائه دهنده‌ای دارد که جزئیات مهم را توضیح دهد. سخنرانی و پاورپوینت از جمله روش‌های مهم جهت اشتراک گذاری نتایج به دست آمده با سایرین است. این نتایج باید کاملا شفاف و واضح منتقل شوند و در قالب اسلایدرهای کاملا ساده و قابل درک ارائه گردند.

نکات ضروری در هنگام طراحی پاورپوینت

1- از تصویر باید استفاده شود

به منظور کاهش متن، می‌توانید از تصاویر مناسب استفاده کنید. استفاده از عکسی که نکات مد نظر شما را به خوبی منتقل کند، راهی بسیار سودمند می‎باشد زیرا مخاطبان با نگاه کردن به تصویر می‌توانند به راحتی به صحبت‎های شما گوش ‌دهند و از صحبت‎های شما نهایت بهره را ‎ببرند.

2- متن باید کوتاه‌ باشد

مخاطبین هم به اسلایدها نگاه می‌کنند و هم به صحبت شما گوش می‌دهند، پس باید نهایت سعی خود را در به حداقل رساندن محتوای اسلاید داشته باشید و محتوای کامل را با زبان خودتان بیان کنید. اگر لغات و واژه‌ها زیاد باشند، توجه به آنها جلب می‌شود و مخاطب را از درک نکات مهم و ضروری که توسط شما گفته می‌شود، محروم می‌کند.

پس قبل از شروع به نوشتن هر اسلایدر، نهایت توجه را داشته باشید که آیا باید جملات کامل بیان شوند یا تنها یک عبارت کوتاه و یک واژه برای دیده شدن توسط مخاطب کافی است. اگر قرار است پاورپوینت توسط دیگران دانلود شود باید در بخش توضیحات اضافه، نکته‌های مهم را بگنجانید.

3- خوانایی اسلایدر برای مخاطبان

متن باید برای مخاطبین کاملا خوانا و قابل درک باشد، غلط‌های املایی ویرایش گردند که سبب حواس پرتی آنها نشود. از فونت‌های حرفه‌ای و واضح باید استفاده شود، هنگام انتخاب فونت حتما مخاطبانی که در انتهای سالن نشسته‎اند را مد نظر داشته باشید و سعی کنید حداقل اندازه 24 را برای فونت خود در نظر بگیرید و همچنین سعی کنید فاصله‎ای به اندازه 10pt بین خطوط و پارگراف‌ها داشته باشید.

4- سرعت جریان اطلاعات جدید باید تحت کنترل باشد

شما باید اسلایدهایی تهیه کنید که افراد تند خوان و کند خوان را به خوبی پوشش دهد. در هنگام خواندن یک کتاب، خود خواننده به راحتی سرعت مطالعه و دریافت اطلاعات را کنترل می‎کند ولی در ارائه، شما باید این کار را انجام دهید. هر اسلاید باید به گونه‎ای طراحی شود که در هنگام ظاهر شدن آن روی پرده، شما برای توضیح آن به خوبی آماده باشید.

نکته بسیار مهم این است که نتیجه‌گیری باید در اسلاید انتهایی بیان شود، در حین ارائه باید مخاطبان را با داده‎ها و شیوۀ تحقیق خود همراه کنید و مخاطب در حین صحبت‎های شما و یا از عنوان اسلایدر نباید به نتیجه آن پی ببرد زیرا این امر موجب می‌شود که دیگر با میل و رغبت به شما گوش نکند و کنترل جلسه از دست شما خارج شود.

تمامی حقوق محفوظ است