اصول استخراج مقاله از پایان نامه

%ق ظ، %28 %333 %1397 ساعت %10:%مهر
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

تهیه کردن مقاله علمی از پایان نامه امری بسیار مهم می‌باشد، در اصل می‌توان گفت که ارزش علمی و کاربردی پایان نامه توسط این مقاله مشخص می‌شود. برای نگارش آن باید تفاوت میان این دو را به خوبی بدانید.

پایان نامه و مقاله

پایان نامه و رساله ماهیتی آموزشی دارند و دانشجویان ارشد و دکتری تمام دانش خود را در قالب یک موضوعی مشخص ارائه می‌کنند که میزان تسلط و همچنین دانش خود را نشان دهند. البته قبلا در مطلبی تفاوت پایان نامه و مقاله علمی به خوبی شرح داده شده است.

مقاله توسط دانشجویان، پژوهشگران، دانشمندان و محققینی که به دنبال یافتن ایده‌هایی علمی، تازه، ناب، قابل اجرا و همچنین دارای دلایل علمی معتبر و مطابق با نیاز روز هستند، نوشته می‌شود. مقالات علمی ارائه شده باید دلایل محکم علمی و نوآوری داشته باشند و بر اساس اصول و ساختار خاصی تدوین گردند.

موضوع انتخابی مقاله

به سایر تحقیقات قدیمی و از قبل نوشته شده اکتفا نکنید، شما باید حرفی نو و تازه در موضوع خود و همچنین شیوه نگارش مقاله داشته باشید، انتخاب موضوع تحقیق طبق نیاز روز و جامعه و همچنین جدید بودن آن، شانس پذیرفته شدن مقاله را بالا میبرد.

ساختار نوشتاری مقاله

تهیه مقاله از پایان نامه باید در 10 الی 15 صفحه انجام شود که اصول نوشتن آن به صورت کلی زیر می‌باشد:

 

عنوان انتخابی

عنوان باید غیرتکراری، کوتاه و مختصر انتخاب شود و لزوما نباید همان عنوان پایان نامه باشد. زیرا امکان دارد بتوان از پایان نامه چندین مقاله را استخراج کرد. پس توجه داشته باشید که طبق موضوع مقاله، عنوان مناسبی را برای آن انتخاب کنید.

چکیده مقاله

چکیده باید 250 تا 300 کلمه داشته باشد. در جمله بندی چکیده نهایت دقت را داشته باشید که جملات شما به صورت خبری نوشته شوند و زمان فعل‌ها به صورت گذشته و ماضی بعید باشند. چکیده مقاله می تواند همان چکیده نوشته شده برای پایان نامه باشد اما در صورت استخراج چندین مقاله از پایان نامه خود باید چکیده را براساس موضوع هر کدام بنویسید. هدف پژوهش و ضرورت انجام آن را در جملات ابتدایی بیاورید.

مقدمه

مقدمه را با این توضیح آغاز نمایید که چگونه مقاله را ساختاربندی کرده‌اید و با ذکر این مورد که در طی تحقیقات و پژوهش‌های خود به دنبال چه چیزی بوده‌اید، آن را به پایان برسانید و همچنین انگیزه نگارش مقاله را بیان کنید.

کلیدواژه‌های مقاله

سعی کنید کلماتی را که با محتوای شما بیشترین و نزدیک ترین معنا و مفهوم را دارند، انتخاب کنید.

روش تحقیق

شیوه به کار گرفته شده برای پژوهش، روش تجزیه و تحلیل و همچنین ابزار جمع آوری داده‌ها را باید مشخص کنید.

بررسی مبانی نظری و مرور پیشینه تحقیق

این بخش قسمت اصلی مقاله می باشد. شما باید با خلاصه کردن نظریه‌ها و تئوری‌های منطبق با موضوع تحقیق خود، جمع بندی مبانی نظری پژوهش، تعریف متغیرهای پژوهش طبق رفرنس‌های جدید، اشاره به صاحب نظران اصلی در این موضوع و بررسی مولفه‌ها و مفاهیم مرتبط،  شانس پذیرش مقاله را در مجلات معتبر علمی و بین المللی افزایش دهید.

نتیجه گیری و تحلیل داده

این بخش نیز از قسمت‌های اصلی و مهم مقاله می باشد که باید تفسیر نتایج و نیز مقایسه نتایج به‌دست آمده به صورت خلاصه و واضح نتیجه‌گیری شود.

فهرست منابع استفاده شده

سبک رفرنس نویسی در مجلات مختلف متفاوت می‌باشد. پس قبل از ارسال مقاله حتما به این موضوع توجه داشته باشید و به خوبی به این امر آگاهی پیدا کنید.

زمان و هزینه

فرآیند داوری ممکن است از 1 تا 3 سال به طول بینجامد پس به هنگام شکل گرفتن پایان نامه و پیش از آن‌که دفاع کنید، به فکر استخراج مقاله ISI از پایان نامه خود باشید و لیست مجلات معتبر و غیرمعتبر و همچنین هزینه چاپ آن‌ها را جهت پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی بررسی کنید.

چند نمونه مقاله چاپ شده را حتما مطالعه بفرمایید

انتخاب مجله مورد نظر و خواندن شیوه‌نامه مربوط به آن برای رعایت اصول استانداردهای نگارش مقاله بسیار ضروری می باشد. مشاهده و مطالعه کردن چند نمونه مقاله ISI و مقاله پژوهشی پیش از نگارش به شما کمک زیادی می‌کند.

تمامی حقوق محفوظ است