اصول تبدیل پایان نامه دکتری به مقاله ­های ژورنالی

%ب ظ، %09 %515 %1397 ساعت %14:%دی
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
اصول تبدیل پایان نامه دکتری به مقاله ­های ژورنالی اصول تبدیل پایان نامه دکتری به مقاله ­های ژورنالی

پژوهشگران جوان بابت چاپ مقاله بسیار تحت فشار هستند. برای کسب اعتبار در جامعه علمی، برای پژوهشگران دوره دکتری ضروری است که حداقل تعدادی مقاله را به نام خود به چاپ برسانند.

با افزودن به اضطراب آنها، بیشتر دانشجویان جدید در می­ یابند که نوشتن مقاله کار دلهره­ آوری است و اغلب خود را در کشمکش با ابتکار در یک پرسش پژوهشی می­­بینند. به راه خوب برای شروع چاپ مقاله بلافاصله بعد از دوره دکتری بازدید مجددی از مطالبی است که شما طی دوران دکتری جمع ­آوری کرده ­اید. برخلاف پایان نامه فوق لیسانس، پایان نامه یا رساله دکتری شامل مفاد اصلی پژوهش می­باشد. بییشتر دانشجویان دکتری ماه ­ها برای جمع­ آوری و تحلیل داده ­ها و نوشتن رساله ­شان صرف می­کنند.

 

چرا باید پایان نامه شما تبدیل به مقاله­ های ژورنالی شوند

صرف نظر از آسان­ترین و منطقی­ترین گام بعدی در جهت چاپ اولین مقاله، واقعا مزیت­­های کمی در استخراج مقاله­ های ژورنالی از پایان نامه­ شما وجود دارد. این موارد عبارتند از:

1- تقویت مسیر شغلی: انجام یک پژوهش مختص به خود زمان زیادی به طول خواهد انجامید. تبدیل مفاد پایان نامه به یک مقاله ژورنالی نسبتا سریع­تر و روزمه­ کاری خوبی برای شما است. بعلاوه، شما اغلب می­توانید بیش از یک مقاله از پایان نامه خود استخراج کنید، پس وقتی سایرین یک مقاله پژوهشی چاپ کرده­اند، شما می­توانید 2-3 مقاله چاپ کنید. این مطلب در شروع کار به شما کمک خواهد کرد.

2- دسترسی ­های وسیع­تر: به طور کلی، پایان نامه­ها در خود دانشگاه­ ها منتشر می­شوند و خوانندگان زیادی ندارند. هر چند، دسترسی به مقاله ­های ژورنالی وسیع­تر است و به شما اجازه می­دهد تا در حیطه پژوهشی خود تاثیر مهمتری داشته باشید.

3- رضایت فردی: کاری شما در پایان نامه خود انجام می­دهید با ارزش و تلاش محور است. اگر شما بتوانید به خوانندگان و تایید وسیعی دست یابید که شایسته آن هستید، به رضایت گسترده­ای دست می­یابید.

 

آیا اخلاقی است؟

برخی نویسندگان نگران هستند که ژورنال­ ها ممکن است مفاد علمی آنها را که به عنوان پایان نامه یا رساله چاپ شده نپذیرند، یا ارائه چنین مقاله­ هایی به یک ژورنال ممکن است به عنوان سرقت ادبی یا کپی­برداری در نظر گرفته شود یا منجر به مسائل مربوط به حق نسخه­برداری شود. در حالیکه حیطه و موضوع مخصوص پژوهش شما است، در کل ژورنال­ها مخالفتی با مقاله‌هایی که جایی دیگر به عنوان پایان نامه چاپ شده ­اند، ندارند که چند دلیل برای این مطلب وجود دارد.

 

آیا شما پرسشی درباره نوشتن و چاپ مقاله دست­نویس خود دارید؟

1- این مقاله ­ها رسمی و معتبر در نظر گرفته نمی­ شوند: دلیل اولیه برای پذیرش چنین مقاله­ هایی توسط ویرایشگران این است که بیشتر ژورنال­ها پایان نامه­ ها یا رسال­ها را رسمی و معتبر در نظر نمی­ گیرند. بدین دلیل است که پایان نامه ­ها یا رساله­ها به طور سنتی بوسیله نشریه­ های دانشگاهی با تیراژ کم در نشریه­ های داخلی منتشر می­شوند. از آنجایی که تیراژ بالایی ندارند، چاپ مقاله در ژورنال راه خوبی برای است تا در دسترس جامعه علمی قرار بگیرد.

هرچند، جایی که پایان نامه توسط ناشر دانشگاهی به صورت آنلاین منتشر می­شود، استثناءهایی وجود دارد. برخی ژورنال­ ها ممکن است با این مسئله مشکل داشته باشند. اگر دست نوشته شما بر مبنای پایان نامه شماست و اگر به صورت آنلاین موجود است  شما همیشه باید به ویرایشگر ژورنال این مطلب را اطلاع دهید. شفافیت شما را نسبت به ریسک موارد ناخواسته که اخلاقی نیستند آگاه می­کند.

2- حق نسخه­ برداری مشکلی پیش نمی­ آورد. در وهله دوم، برخلاف مقاله­ های ژورنالی که نیاز است نویسندگان حق نسخه­ برداری را قبل از چاچ به ژورنال بدهند، حق نسخه­ برداری برای یک پایان نامه معمولا برای نویسنده باقی می­ماند. از اینرو، نویسندگان از نظر تکنیکی آزاد هستند تا از مفاد پایان نامه یا رساله مجدد استفاده کنند و مسئله حق نسخه­برداری خط میخورد. البته شما باید مطمئن باشید که صفحه حق نسخه ­برداری را در رساله خود قرار دهید و حق نسخه­ برداری خود را به ثبت برسانید.

3- می­توان از کپی ­برداری و سرقت ادبی اجتناب نمود: بعلاوه، پایان نامه و مقاله ژورنالی کاملا از لحاظ رویکرد و فرمت کلی متفاوت هستند. برای تبدیل پایان نامه / رساله به مقاله ژورنالی، باید نوشت و پالایش کرد. بیشتر وقت ­ها، پیش ­نویس مقاله ژورنالی مبتنی بر گزیده‌ه­ای یا فصلی از پایان نامه است و گاهی وقت­ها چندین مقاله را می­توان مبتنی بر فصل­ های متفاوت پایان نامه به چاپ رساند. مقاله ژورنالی طی مدت بازبینی مشمول اصلاح ­هایی بعدی است، که اساسا باعث تفاوت آن با پایان نامه خواهد شد از اینرو مسئله کپی­ برداری حل می­شود. میتوان از اتهام سرقت ادبی با ارجاع مقاله ژورنالی به پایان نامه/ رساله و استفاده از براکت نقل قول در جاییکه کپی تحت اللفظی انجام اجتناب نمود.

مهتر اینکه، شما باید در زمان ارائه ویرایشگر را آگاه کنید که مقاله شما مبتنی بر پایان نامه شماست و ذکر کنید که کی و کجا این پایان نامه منتشر شده است و بیان کنید که مشتاق هستید تا کپی پایان نامه را اگر نیاز باشد در اختیار آنها قرار دهید. صداقت و شفافیت نسبت به ویرایشگر همیشه به نفع دانشجو است و آنگاه قادر او خواهد بود تا شما را راهنمایی کند و راه­هایی برای اجتناب از اتهام­های اخلاقی که ممکن است نسبت به آنها آگاه نباشید، پیشنهاد دهد.

مقاله دیگری در ادامه این مقاله ارائه خواهد شد که واقعا نحوه قاب­بندی مجدد پایان نامه یا رساله را حداقل در یک مقاله ژورنالی بیان می­کند.

تمامی حقوق محفوظ است