اندازه جمله در نوشتن مقاله چقدر باشد

%ب ظ، %07 %510 %1397 ساعت %14:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

به طول و بلندی جمله‌ها به طوری خاص و ویژه‌ای باید توجه کرد، اندازه متون عمومی و همچنین در متون علمی باید کوتاه باشد، زیرا بیشتر مورد پسند خوانندگان قرار می‌گیرد.

طول یا اندازه جملات نوشته یکی از اصول و نکات نگارش مقاله می باشد که به آن باید توجه ویژه‌ای داشت و سعی در کوتاه‌ کردن آن‌ها تا حد امکان داشت.

با وجود این تعاریف باید گفت که اکثر مقاله‌های علمی را با متون طولانی‌ می‌شناسیم. در یکی از شیوه‌نامه‌های متلعق به الزویر گفته شده است که به طور میانگین اندازه جمللات می‌تواند حدود ۱۲ تا ۱۷ واژه باشد. در منابعی دیگر که دارای داوری همتا هستند به طور میانگین ۲۵ تا ۳۰ واژه بیان کرده‌اند و همچنین در نمونه‌های مطالعه‌ شده تا ۶۰ واژه مشاهده شده‌است. به منظور اطمینان از خوانایی روان مقاله، به‌طور تقریبی باید جملات را با ۲۰ واژه نوشت.

تفاوت اندازه جملات افراد انگلیسی زبان و غیر انگلیسی زبان

افراد نیتیو به کاربرد ساختارهای طولانی‌تر و پیچیده‌تر تمایل دارند، وسواس زیادی برای اجتناب از بلند نویسی و درازگویی ندارند و بیشتر به کیفیت و رساندن هر چه بهتر مقصود جمله تمرکز دارند. جملاتی را که نویسندگان انگلیسی‌ زبان می‌نویسند، بسیار بلند‌تر از آن می‌باشد که یک  نویسنده غیرانگلیسی‌ زبان می‌نویسد. در واقع می‌توان اینگونه بیان کرد که از نظر آماری که ذکر شده‌است، واژه‌هایی که غیرانگلیسی‌ زبانان استفاده می‌کنند، از نظر معناداری بسیار کوتاه‌تر از واژه‌ها و جملات انگلیسی‌ زبانان است.

نکات مهم هنگام بازبینی و اصلاح اندازه جملات

هنگام نوشتن یک به مقدار اطلاعاتی که باید در هر جمله‌ای انتقال داده شود، نهایت دقت را داشته باشید. زیرا اگر هنگام مطالعه، خواننده به انتهای متن برسد، ولی آغاز و مفهوم آن  را فراموش کرده‌باشد، بدین معنی است که جملات نوشته شده طولانی و نامناسب می‌باشد. نویسندگان باید فقط یک ایده و نظر را در هر جمله‌ بگنجانند و در قسمت مناسبی اقدام به شکستن آن کنند که خواننده با مکث در آن‎‌ها، نقاط توقف را به خوبی متوجه شود، مکث کرده و اقدام به تجزیه و تحلیل کند.

استفاده ترکیبی از جمله‌های کوتاه و بلند، ذهن خواننده را نظم می‌بخشد و در طول یک پاراگراف توجه او را به متن معطوف می‌کند و همچنین علاقه تمام مخاطبین را در برمی‌گیرد. خواندن جملات بلند اگر به تعداد زیاد باشند، آزاردهنده می‌شوند زیرا نیاز به تمرکز بیشتری دارند و هنگامی به‌کار می‌آیند که قصد برانگیختن علاقه مخاطب و درگیر شدن ذهن او را دارید. اما باید بدانید که جمله‌های کوتاه طرفداران بیشتری را به خود جلب می‌کنند. البته در نگارش مقاله isi هم اندازه متون به همین شکل می باشد.

نتیجه

پس به صورت کلی می‌توان نتیجه گرفت که هر چه متن عبارت کوتاه‌تر باشد، بهتر است و انگلیسی‌ زبان‌ها و هم غیر انگلیسی‌ زبان‌ها باید اندازه جمله را تا حدی بنویسند که ایده نویسنده را به خوبی انتقال دهد و خواننده را خسته نکند و همچنین او را به خواندن ادامه مطلب تشویق نماید.

 

تمامی حقوق محفوظ است