بانک اطلاعاتی scopus

%ب ظ، %01 %675 %1397 ساعت %18:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

از نمایه‎های استنادی معتبر و شناخته‌ شده‌ می‌توان به نمایه‌های  Scopus و ISI  اشاره کرد. پژوهشگران به عنوان  پیش‎زمینه‎های تحقیقاتی و پژوهش‎های خود  از این مجلات استفاده می‌کنند و در انتها تحقیقات و متون خود را به صورت مقاله و یا کتاب  در آن‌ها انتشار می‌دهند.

منظور از نمایه‌های استنادی، ﺑﺎﻧﮏ‌ﻫﺎي اﻃﻼﻋﺎﺗﯽ می‌باشند ﮐﻪ ﻋﻼوه ﺑﺮ داشتن ﭼﮑﯿﺪه، داراي ﻓﻬﺮستی برای رﻓﺮﻧﺲ‌ﻫﺎي ﻫﺮ ﻣﻘﺎﻟﻪ هستند و ﺗﻌﺪاد ارﺟﺎﻋﺎت ﺑﻪ ﻫﺮ ﻣﻘﺎﻟﻪ را به صورت دقیق نمایش می‌دهند که برای ارزﯾﺎﺑﯽ ﮐﯿﻔﯿﺖ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺑﻪ محققان ﮐﻤﮏ زیادی می‌ﮐﻨﺪ.

موسسه اطلاعات علمی isi تحت نظارت کمپانی تامسون رویترز آمریکایی در حال فعالیت می‌باشد و یکی از پایگاه‌های معتبر بوده که معیارهای ارزیابی و ارزش‌دهی این موسسه مورد قبول تمام مرکزهای پژوهشی و علمی در سراسر دنیا می‌باشد. ISI بانک اطلاعاتی را بر اساس معیاری با عنوان ضریب تاثیرگذاری که یکی از شاخص‌های مهم برای مشخص کردن ارزش و اعتبار علمی مجلات به حساب می‌آید، مورد ارزیابی قرار می‌دهد. تاکنون در حدود 20 هزار مجله در زمینه‌های علوم انسانی تا علوم پایه در فهرست ISI قرار گرفته‌اند و تقریبا 2 هزار مجله هر ساله به این فهرست اضافه می شوند.

اسکوپوس SCOPUS

بانک اطلاعات اسکوپوس Scopus، یکی از بزرگترین بانکهای استنادی و چکیده نویسی است در اواخر سال 2004 از سوی الزوير Elsevier ناشر science direct که اهل هلند می‌باشد با همکاری 21 موسسه دیگر از تمام نقاط دنیا تاسیس گردید و به یکی از نمایه‌های استنادی معتبر و شناخته‌شده در جهان تبدیل شد که در حال حاضر برای جستجوی آسان، جامع و سریع مورد استفاده قرار می‌گیرد. با پرداخت هزینه و گرفتن اشتراک، می‌توانید به اطلاعات کتاب شناختی و مقاله‌های آن دسترسی پیدا کنید.

scopus در واقع یکی از رقبای پایگاه استنادی ISI است.  آغاز به کار این بانک اطلاعاتی که جزء مجلات علمی بین المللی به حساب می‌آید، از سال 2004 بوده و دربرگیرندۀ 15000 مجلۀ علمی است که توسط بیش از 4000 ناشر منتشر می شود، حدود 28 میلیون رکورد اطلاعاتی در این بانک اطلاعاتی ذخیره شده است و بیش از 1000 عنوان مجله در دسترس را پوشش می دهد و بیش از 500 خلاصه مجموعه مقالات کنفرانس ها و بیش از 600 انتشارات تجاری و 125 کتاب را از سال 1996 تاکنون پوشش داده است.

قبل از سال 1996 نیز بیش از 15 میلیون رکورد اطلاعات را شامل می شود. این بانک اطلاعاتی تقریبا اکثر حوزه های علوم را از نظر موضوع پوشش می دهد. پوشش صد در صدی مقالات بانک Medline از سال 1966 و سال های قبل از آن برای موضوعات بهداشت را فراهم اورده است. این پایگاه ابزار خوبی برای محققان در حوزه‌های مختلف علوم است که نه تنها اطلاعات مقالات و چکیده ی آنها، بلکه میزان استنادهای آنها را نیز نشان می دهد. به عبارت دیگر، مراکز تحقیقاتی و مجلات را در حوزۀ موضوعی خاص تعیین و رتبه بندی می کند.

 

استفاده از منابع scopus

می توان با ثبت‌نام در این بانک و ارایۀ پست الکترونیک خود، به طور روزانه از مقالات و اطلاعات جدید منتشر شده در حوزۀ موضوعی مورد علاقه، اطلاع کسب کرد. این بانک این امکان را فراهم می‌کند تا محققان، داوران و کتابداران، بر چالش های پیش رو فایق آمده و به سرعت به اهداف خود به شکل موثر دست یابند. استفاده از این بانک منابع، نویسندۀ اثر، عنوان، سال و صفحه ی استناد شده وجود دارد. در این بانک اطلاعاتی، امکانات جستجو متعدد است. امکان جستجوی کلمات کلیدی یا از طریق منابع، نویسندۀ اثر، عنوان، سال و صفحه ی استناد شده وجود دارد. در این بانک اطلاعاتی، رتبه بندی بر حسب نویسنده، سال انتشار، نام منبع، حوزه ی موضوعی، و نوع مدرک صورت می گیرد. این بانک اطلاعاتی آسان ترین راه برای اخذ فهرست های مربوط به موضوعات است. با این ابزار، محققان وقت کمتری را برای جستجو و زمان بیشتری را صرف تحقیقات می کنند. جالب است بدانید اطلاعات شاخص sjr از بک اطلاعاتی اسکوپوس استخراج می شود.

 

تفاوت بین مجلات ISI و SCOPUS

- اسکوپوس مقالات قبل از سال ۱۹۹۵ را شامل نمی‌شود. کار با اسکوپوس برای همه‌ی کاربران و حتی تازه کاران بسیار آسان است، دسترسی به آن بسیار راحت بوده و همچنین از نظر به روز بودن سیستم، Scopus  بر ISI پیشی گرفته است.

 - شاخصی که اسکوپوس از آن استفاده می‌کند، SJR ( SCImago Journal & Country Rank )  می‌باشد که مدت زمان، آنالیز نوع و تعداد مقالات، کیفیت ارجاعات، کیفیت ارجاع به خود را در نظر گرفته می‌گیرد.

- مهم‌ترین شاخص  ISI، ضریب تاثیر یا impact factor می‌باشد و فقط یک شاخص برای اعتبارسنجی است. که از بزرگ‌ترین نقدی که به آن وارد است، می‌توان به آنالیز تنها نشریات انگلیسی زبان، عدم لحاظ کیفیت ارجاع و شامل شدن ارجاع به خود را اشاره نمود.

-  موضوع ISI در زمینه های علوم انسانی، اجتماعی و هنر می‌باشد و همچنین در این زمینه‌ها از نظر محتوا و هدف نسبت به  scopus برتری دارد.

 

تمامی حقوق محفوظ است