مجله معتبر و غیر معتبر را چگونه تشخیص بدهیم

%ب ظ، %23 %408 %1397 ساعت %12:%مهر
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
مجله معتبر و غیر معتبر را چگونه تشخیص بدهیم تشخیص مجله معتبر و غیر معتبر برای چاپ مقالات isiorganization.com


برخی از ناشران کلاهبردار با معرفی مجلات خود به عنوان مجلات معتبر، مدعی می‌شوند که خدماتی مانند ویراستاری و نوشتاری مقاله را ارائه می‌دهند اما در اصل، کنترل بسیار کم و بدون کیفیتی را روی مقالات ارسالی انجام می‌دهند و آن‌ها را منتشر می کنند.

یکی از پیامدهایی که این مجلات دارند این است که محققان و پژوهشگران زیادی از مقالات بی کیفیت این مجله به عنوان مقالات پایه‌ای برای مطالعات و تحقیقات خود استفاده می‌کنند، به خیال اینکه مجلات معتبر و با ارزشی می‌باشند و مقالاتی با کیفیت بالایی را منتشر می کنند.

باید بدانید که این مجلات غیرمعتبر در پایگاه داده های معتبری مانند PubMed ،Science Direct و یا در مجموعه کتابخانه‌ها به هیچ عنوان فهرست بندی و ثبت نمی‌شوند و این در حالی است که بعضی از تحقیقات با ارزش محققان نیز از دست می‌روند.

ناشران کلاهبردار از یک مجله قانونی و خوش نام تقلید می‌کنند و از اسم‌هایی مشابه آنها استفاده می‌نمایند و همچنین وب‌سایت هایی مشابه و با نماد آنها و عناوین چشمگیر مانند چاپ مقاله تضمینی را ایجاد می کنند و در ابتدای کار سخت گیری فراوان می‌کنند و ویرایش زیادی از مقالات را منتشر می‌کنند و شناسایی مجلات جعلی و معتبر را از یکدیگر سخت می‌کنند.

به صورت معمول هیئت مدیره دروغین برای این مجلات تشکیل می‌گردد. به این صورت که ناشران کلاهبردار از افراد با اعتبار بالا در حوزه‌های مرتبط و منطبق با مجلات خود درخواست می کنند که به عنوان ویراستار مجله با آن‌ها همکاری نمایند و چون کلاهبرداران ظاهر سازی خوبی کرده‌اند، اکثریت قبول خواهند کرد و نام خود را در پست اصلی به عنوان ویراستار قرار خواهند داد. روش دیگری که به کار می‌گیرند این است که بدون اطلاع  دادان به افراد، آن‌ها را به عنوان سردبیر معرفی می‌کنند و هنگامی که محققین متوجه غیرمعتبر بودن مجله می‌شوند، صاحبان این مجلات نام آن افراد را با سکوت و بی هیچ دلیلی حذف می‌نمایند. این وضعیت به شهرت و موقعیت بسیاری از محققان و صاحبان نام لطمه می‌‍زند.


پس محققان و نویسندگان باید حتما هر مجله ناآشنا را به خوبی مورد ارزیابی خود قرار دهند. و برای چاپ مقاله isi خود موارد زیر را به خوبی در نظر داشته باشند:

ایمیل تبلیغاتی فراوان

ناشران کلاهبردار حجم زیادی از ایمیل های تبلیغاتی و معمولا با طراحی بسیار ضعیف به دانشجویان و اساتید ارسال می کنند و کنفرانس‌ها و فراخوانی مقالات خود را تبلیغ می کنند.

بررسی نسخه بایگانی لیست Beall

لیست Beall از جمله بهترین پایگاه‌هایی است که مجلات جعلی و فاقد اعتبار را شناسایی و منتشر می‌کند و در حال حاضر این لیست استاتیک می‌باشد و در طول زمان مجلات جدیدی به آن افزوده می‌شود. باید مطمئن شویم که آیا مجله انتخابی ما در نسخه بایگانی لیست Beall وجود دارد یا خیر.

بررسی پایگاه‌های داده معتبر و با ارزش

PubMed یا Web of Science  از جمله پایگاه‌ داده‌های معتبر می‌باشند که باید مجله انتخابی ما در آن‌ها بررسی گردد که آیا در پایگاه داده آن‌ها وجود دارد یا خیر؟ این روش یک راه قابل اطمینان برای شناسایی مجله قابل اعتماد از جعلی است. باید این نکته را بدانید که ثبت مجلات در این پایگاه داده‌ها، 3 سال به طول می‌انجامد. اگر شما قصد ارسال مقاله به مجله جدید و تازه تاسییس را دارید، روند آنها را در ارتباط با نمایه سازی و تاریخ نمایه سازی مورد بررسی قرار دهید.

هزینه چاپ مقالات

مجلات معتبر دسترسی آزاد، هزینه‌ای را برای چاپ مقاله از شما دریافت می کنند و این هزینه پس از پذیرش مقاله isi، توسط  شما پرداخت می‌گردد. در مجلات فاقد اعتبار دانستن هزینه چاپ مقالات دشوار است و به وضوح هزینه‌ها را در سایت خود قرار نمی‌دهند.

اطلاعات تماس

ناشران مجلات معتبر از ظاهر قابل اعتماد و مناسب خود برای تبلیغات استفاده می کنند زیرا نشریه خود را قبلا به صورت قانونی به ثبت رسانده‌اند.  شما باید ناشر و سایت مجله را به صورت کامل بشناسید و به او اعتماد داشته باشید. توجه داشته باشید که اعضای کلیدی، اطلاعات تماس و کارمندان باید دقیق و کامل در سایت مجله نوشته شده باشند و شما قادر باشید در صورت تمایل به صورت مستقیم با ناشر تماس برقرارکنید.

فهرست مجلات دسترسی آزاد

مجله باید در فهرستی از نشریات معتبر که دارای معیارهای خاصی هستند، وجود داشته باشد. و مجله باید در فهرست مجله‌های دسترسی آزاد نیز موجود باشد

بررسی سایت ناشر و مجله

-  در مقالات به چاپ رسیده در مجله، غلط‌های املایی یا دستوری یافت می‌شود؟

-  در قالب بندی اسامی نویسندگان یا عناوین، هماهنگی وجود دارد؟

-  برای چاپ مقاله، چه میزان زمان را اختصاص داده‌اند؟ باید بدانید که بررسی مقاله درمجلات معتبر به طور معمول چندین ماه طول خواهد کشید پس به ناشرانی که  زمانی کمتر از یک ماه را از هنگام ارسال تا انتشار نهایی اعلام می کنند به هیچ عنوان اطمینان نکنید.

-  تعداد زیادی نشریات و مجلات همزمان  راه اندازی شده‌اند؟ و در تعدادی از مجلات  مقاله‌ای  انتشار نیافته است؟

-  بین عنوان مجله و محل نشر مجله تطابق وجود دارد؟

-  به کشور نشر مجله و مقالات چاپ شده دقت نمایید، آیا اکثر مقالات یک مجله آمریکایی مربوط به یک کشور خاص مثل ایران می باشد؟

-  آیا مجلاتی با عنوان‌های خیلی گسترده ثبت گردیده است مانند علوم انسانی و فن آوری، مجله بین المللی کسب و کار؟

موارد بالا تضمینی برای قانونی یا جعلی بودن مجله نمی‌باشد، ولی شما را در تصمیم گیری و انتخاب مجله مناسب بسیار کمک می‌کند.

تمامی حقوق محفوظ است