مقالات کنفرانسی و ژورنالی

%ب ظ، %07 %461 %1397 ساعت %13:%مهر
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

هر ساله کنفرانس ها و کنگره های بسیاری به صورت ملی و همچنین بین المللی در ایران و تمام کشورهای دنیا برگزار می شود. در این کنفرانس ها و کنگره ها محققان، اساتید و دانشجویان زیادی مقاله های علمی پژوهشی و همچنین علمی ترویجی خود را ارسال می کنند.

مقالات ارسالی بعد از انجام مراحل داوری توسط افراد متخصص در این زمینه به دو صورت سخنرانی یا پوستر مورد تایید و پذیرش واقع می شوند. 

به طور کلی اعتبار ژورنال ها بالاتر از کنفرانس‌ها می باشد و این امر در کشور ما ایران بیشتر دیده می‌شود. ولی باید توجه داشته باشید که کنفرانس‌های بسیار معتبر و با ارزشی هم وجود دارند و همچنین کنفرانس‌هایی  که در دانشگاه‌های معتبر جهان برگزار می شوند، نسبت به مقالات ژورنالی 80 درصد معتبرتر هستند.

توصیه ای که می شود این است که در ابتدا مقاله isi در یک کنفرانس به چاپ برسد تا  از نظر داوران آگاهی یابیم و اگر در یک کنفرانس شرکت کردیم ، از نظر شرکت کنندگان مطلع شویم، سپس با توجه به تمام نظرات و نکات ذکر شده اقدام به نوشتن نسخه ژورنال آن کنیم. همیشه باید به این نکته توجه داشته باشیم که نکات نوشتن مقاله را به خوبی رعایت کنیم تا از اعتبار بالاتری نزد داوران برخوردار شویم.

مقاله کنفرانسی

به مقالاتی که در کنفرانس های علمی چاپ می شوند ، مقالات کنفرانسی می گویند.

ایده ای خاص که به ذهن فرد یا افرادی می رسد، در ابتدا به صورت یک مقاله کنفرانسی چاپ می شود و به جامعه علمی معرفی می‌شود. در این مرحله جزئیات این ایده مورد بررسی قرار نگرفته است و مقایسه و مطالعه های دقیق و کافی صورت نگرفته است. پس در مقالات کنفرانسی افراد در یک زمینه خاص به پژوهش و تحقیق مشغول می شوند و در یک کنفرانس به صورت شفاهی و سخنرانی اقدام به تبادل اطلاعات می کنند. مقالات پذیرفته شده در کنفرانس ها، اگر بار علمی بالایی داشته باشند و برای عموم مفید واقع شوند، در برخی ژورنال ها و کتابخانه های دیجیتالی به چاپ می رسند و البته این کار متحمل هزینه ای می‌شود و بعد از حداکثر دو ماه چاپ می شود.

 مقاله ژورنالی

ژورنال یک مجله می باشد که در آن مقالاتی با  بار علمی خوب و مفید به صورت دوره ای (هفتگی‌، ماهانه‌، سالانه) به چاپ می رسند. در این نوع مقالات بعد از این که ایده‌ای به ذهن می‌رسد، باید روی آن دقیق و کامل کار شود و برای برای چاپ در ژورنال باید استاندارد ها را رعایت کرد تا توسط داوران تایید شود.

تفاوت مقاله کنفرانسی و ژورنالی چاپ هزینه و اعتبار ساهتار نوشتاری آن است

 تفاوت مقاله کنفرانسی و مقاله ژورنالی :

 1.  ارائه مقاله ژورنال سخت تر از نوع کنفرانسی می باشد.
 2.  برای چاپ مقاله در بیشتر ژورنال ها باید هزینه پرداخت شود، اما کنفرانس‌ها به جز کتابخانه های دیجیتالی هزینه ای ندارند.
 3.  مقالات ژورنالی اعتبار بالاتری نسبت به مقالات کنفرانسی دارند. به این دلیل که داوری دقیق‌تر و طولانی‌تری روی آن صورت می گیرد. در بعضی مواقع ممکن است تا یک سال به طول بیانجامد و چندین بار مورد تجدید و بررسی داوران قرار گیرد.
 4. مقاله های ژورنالی کامل تر و دقیق تر به شرح جزئیات می پردازند.  اما در مقالات کنفرانسی توضیح ایده ها، شبیه سازی ها و انجام آزمایشات مد نظر است.
 5. اعتبار و صحت مطالب نوشته شده در ژورنال بیشتر از کنفرانسی می باشد.
 6. ساختار نوشتاری که  در ژورنال باید رعایت شود با ساختار نوشتاری  در مقالات کنفرانسی متفاوت است.
 7. ارسال مقاله isi به مجله از نظر وقت و زمان محدودیت ندارد، اما ارسال آن به کنفرانس محدود به زمان خاصی می باشد. و همچنین اگر خارج از آن زمان ارسال شود، توسط داوران رد خواهد شد.

اصولی که برای نوشتن مقالات کنفرانسی باید رعایت شود

 1. بیشترین تعداد صفحات مجاز برای مقالات کنفرانسی محدود می باشد و می تواند حداکثر 10 صفحه باشد.
 2. در این نوع مقالات به عنوان نمونه اندازه قلم ، نوع قلم ، و حتی دو ستون و تک ستون از یک کنفرانس به دیگری تفاوت دارد.
 3. تمام مقالاتی که به این کنفرانس ارسال می شوند باید قوانین و استاندارد ها را کاملا رعایت کرده باشند. در غیر این صورت مقاله  isi بدون قضاوت رد می شود.
 4. یک توصیه خیلی کاربردی که می شود این است که قالب مقاله از سایت کنفرانس دانلود شود و متن مقاله شما در بخش های مناسب فایل کپی شود و در انتها موارد اضافی را حذف نمایید.
 5. فایل قالب باید به دو صورت Word یا Latex در سایت کنفرانس قرار داده شود.
تمامی حقوق محفوظ است