پایان نامه و رساله و مقالات علمی چه تفاوتی باهم دارند

%ب ظ، %17 %609 %1397 ساعت %17:%مهر
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مفهوم پایان نامه با مقاله تفاوت هایی دارد اما به صورت کلی می‌توان گفت که هر دوی اینها نتیجه‌ی کارها و تحقیقات علمی و پژوهشی هستند. با خواندن این مقاله به طور کامل با تفاوت‌ها آشنا خواهید شد.

مقاله علمی چیست

اگر بخواهیم معنی لغوی مقاله را برای شما بیان کنیم باید این گونه گفت که مقاله در لغت به معنی گفتار، مبحث و سخن می‌باشد و یک فصلی از رساله یا کتاب است. تاریخچه و شروع مقاله نویسی در ایران به نیمه دوم قرن سیزدهم می‌رسد. مقاله علمی در واقع یک نوشته و مطلبی می‌باشد که بر اساس شواهد تجربی و عینی در رابطه با یک موضوع خاص و کاملا حقیقی و به دور از هرگونه تخیل نوشته می‌شود. در واقع مقاله نتایج پژوهش‌های منطقی و عمیق نظری یا عملی و یا ترکیبی از این دو می‌باشد و توسط یک یا چندین نویسنده مورد بررسی قرار می‌گیرد.

هدف از نوشتن مقالات علمی بررسی در زمینه‌های اجتماعی، ادبی، اخلاقی و علمی می‌باشد که نتایج جدید و مورد نیاز جامعه را به دست آورند. مخاطبان و علاقه‌مندان مقالات عموما افراد و متخصصینی می‌باشند که در حال تحقیق و مطالعه در زمینه خاصی هستند. برای اینکه مقاله علمی را بهتر درک کنید و شیوه نگارش آن را بدانید در مقاله نکات نوشتن مقاله به خوبی پرداخته شده است.

 

پایان نامه و رساله

پایان نامه و رساله نوشته‌ای است که یک کار تحقیقاتی و علمی دانشگاهی می‌باشد و توسط دانشجوهای ارشد و دکتری در رابطه با یک موضوع ویژه و جدید در حوزه رشته تخصصی آن‌ها نوشته می‌شود که دلیل اصلی نوشتن آن دریافت مدرک تحصیلی می‌باشد. اصطلاح پایان نامه یا تز، نوشته‌ی پایان دوره‌ی دانشجویان دوره تحصیلی کارشناسی ارشد می‌باشد و رساله برای دانشجویان دکتری است. پایان نامه‌ها در حوزه رشته‌های تخصصی نوشته می‌شوند و منبع با ارزشی برای علاقه مندان در زمینه‌های خاص می‌باشند و همچنین پایان نامه‌ها را می‌توان تبدیل به مقاله و کتاب کرد.

نویسندگان پایان نامه‌ها دانشجویانی هستند که دوره تحصیلی خود را سپری کرده‌اند و حال زیر نظر استاد راهنما که باید عضو هیئت علمی دانشگاه هم باشد، موضوعی را برای پایان نامه خود انتخاب کرده‌اند. موضوع باید کاملا جدید و تخصصی باشد و تحقیق و کاوش مبنی بر روش علمی خاصی انجام گیرد.

معمولا دو نمره کار پایانی دانشجویان به نوشتن مقاله isi اختصاص داده شده است که دانشجویان یک یا چندین مقاله را از پایان نامه خود استخراج می‌کنند که نام آن، مقاله خروجی پایان نامه می‌باشد و می‌توان این مقالات را در مجلات معتبر ISI، مجلات علمی پژوهشی ISC به چاپ رساند و همچنین می‌توان برای چاپ مقاله در کنفرانس های علمی اقدام کرد و به این ترتیب ارزش پایان نامه بالا می‌رود.

به عنوان توضیح پایانی این قسمت باید بدانید که پایان نامه برای دانشجویان ارشد کاری تمرینی می‌باشد و به عنوان اولین تجربه رسمی در تحقیقات دانشگاهی محسوب می‌شود تا دانشجویان کار تحقیقی و پژوهشی را فرا بگیرند و در مراحل بعدی از تحصیلات خود، کارهای تحقیقاتی بهتری را انجام دهند.

 

 تفاوت مقاله، پایان نامه و رساله

  1. تفاوتی که رساله و پایان نامه با یک دیگر دارند این است که رساله باید نوآوری در متن داشته باشد و موضوعی کاملا خاص و یکتا را در بر بگیرد و همچنین حجم بیشتری را باید دارا باشد.
  2. منابع استفاده شده برای نوشتن پایان نامه گسترده‌تر و بیشتر از منابع استفاده شده در یک مقاله isi علمی می‌باشد.
  3. موضوعی که برای پایان نامه انتخاب می‌شود بسیار جامع‌تر و گسترده‌تر از موضوعی است که برای یک مقاله‌ی علمی در نظر گرفته می‌شود.
  4. پایان نامه‌ها دارای حجم وسیع و گسترده‌ای هستند و در آن‌ها از انواع مختلف روش‌های تحقیقاتی می‌توان استفاده نمود اما در مقاله‌ها به دلیل حجم کم باید فقط از یک روش تحقیقاتی یا ترکیبی ازچند روش استفاده کنند.
  5. درپایان نامه دیدی گسترده‌تر و جامع‌تر به موضوع وجود دارد اما در مقاله دید کوتاه و کمتری نسبت به موضوع وجود دارد.
  6. پایان نامه باید در رابطه با یک موضوعی جدید باشد اما موضوع مقاله‌ها می تواند از پایان نامه‌ی نوشته شده توسط دانشجویان استخراج و نوشته شود و یا درباره‌ی چندین مقالات علمی انجام شده قبلی باشد.
  7. بخش های تشکیل دهنده ی پایان نامه و مقاله با یک دیگر متفاوت هستند.
  8. مقالات حتما توسط دانشجویان نباید نوشته شوند اما پایان نامه و رساله را دانشجویان دوره تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری می‌نویسند که دلیل اصلی این کار دریافت مدرک تحصیلی خود می‌باشد.
  9. اهداف مقاله‌ها نسبت به پایان نامه‌ها بسیار کمتر و محدودتر می‌باشد.
تمامی حقوق محفوظ است