درجه ‌بندی نشریات علمی در ایران

%ب ظ، %15 %398 %1397 ساعت %12:%مهر
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

درجه بندی نشریات علمی توسط معاونت پژوهشی وزرات علوم ، تحقیقات و فناوری انجام و مشخص میگردد. در این درجه بندی نشریات علمی – پژوهشی در بالاترین و نشریات علمی – ترویجی در پائین ترین درجه قرار دارند.

درجه بندی نشریات علمی یکی از موارد و کارهای بسیار مهمی است که در هر کشور و جامعه‌ای باید انجام گردد. همین امر باعث می شود که خوانندگان نشریات و مجلات بتوانند مطلب مورد نظر خود را در بین هزاران مقاله جستجو و پیدا کنند.
 

علمی - پژوهشی

این مقالات به دنبال جستجوی حقایق و همچنین کشف قسمتی از معارف می باشند  یا به عبارت دیگر به بیان اندیشه‌ و تفکری در موضوع علمی می پردازند و برای پیدا کردن رابطه های اجتماعی  بین پدیده‌های طبیعی مشغول می شوند . .این مقالات باید اصالت و ابداع داشته باشند و راه های علوم و فناوری را در نظر بگیرند . مخاطبان این گونه نشریات مدرسان دانشگاه ها و دانشجویان در مقطع های تحصیلات تکمیلی هستند . برخی از این نوع مجلات در موسسه اطلاعات علمی (ISI) نیز به چاپ رسیده اند.

 

نشریات علمی – ترویجی

این مقالات برای افزایش سطح علمی اطلاعات خوانندگان نوشته می شوند. تنها هدفی که دارند برای آشنا سازی مخاطبان خود است و برخی از آن ها ترجمه همراه با تالیف هستند . مخاطبان اینگونه نشریات دانش آموزان مقطع دبیرستان، افرادی که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند ، صنعتگران و مخترعان می باشند.

 

نشریات علمی – عمومی

در آیین نامه ای که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد مجلاتی که علمی – ترویجی یا علمی – پژوهشی نیستند را به عنوان علمی – عمومی نام گذاری کرده اند. مجلاتی هستند که هر شماره از آن ها بر یک رشته علمی تاکید دارند و منتشر می شوند.

 

تفاوت‌های ژورنال با مجله چیست؟

شاید اسم های مجله ، نشریه و ژورنال را بارها شنیده باشید ولی تفاوت های آن ها را ندانید .مجله ، نشریه و ژورنال تقریبا دارای معنای یکسانی هستند و انتشار آن ها در سال سه بار ، چهار بار یا بیشتر می باشد.

 

ژورنال‌های علمی

مقالات ژورنالی بیشتر توسط محققان ، دانشجویان ارشد و مدرسان دانشگاه ها نوشته می شود و برای سخنرانی ها و تالیف های خود از این نوع مقاله ها بهره می جویند. محتوایی که در مقالات ژورنالی وجود دارند بسیارخاص می باشند و حاوی مقالات تحقیقاتی هستند و اخبار روز را در حوزه انواع علم ها به ثبت می رسانند و در کتاب های معمولی یافت نمی شوند. به استثنای ژورنال ها در زمینه پزشکی و علمی ، ما بقی هر سه ماه یعنی در هر فصل یک بار منتشر می‌شوند. در انتهای این مقالات ارجاعات و اسناد وجود دارند و همچنین لیست کاملی از منابع استفاده شده را می توانید بیایید و در صورت علاقه مندی از این منابع استفاده نمایید و اطلاعات بیشتری را کسب نمایید. این مقالات زیبا و پر زرق و برق نیستند ولی ژورنال های سایکلوژی استثنایی است که دارای جلدی با طرح پر زرق و زیبا می باشد. چاپ این مقالات بسیار پر زحمت می باشد و ممکن است بارها از مقاله isi شما ایراد و مشکلاتی گرفته شود و از شما درخواست ویرایش و اصلاح شود و در برخی موارد در صورت خوب نبودن احتمال رد کامل آن وجود دا رد.

 

مجله های علمی

در این مجلات تحقیق های دست دوم یافت می شوند و تقریبا شبیه به مقالات علمی هستند ولی خبری از اسناد و منابع نیست و نمی توان متوجه شد که نویسنده مطالب را از چه منابعی استخراج کرده است. این نوع مجلات دارای جلد های براق و پر زرق و برق هستند و به صورت روزانه ، هفتگی و ماهانه منتشر می شوند و در اختیار عموم قرار می گیرند.

 

مجله های عمومی

مجله های علمی تمام ویژگی های بالا را دارا نمی باشند و به صورت عمومی و کلی منتشر می شوند.

مجله های خاکستری

این نوع مجلات مابین ژورنال های علمی و مجله های عمومی قرار می گیرند . یک مثالی از این نوع مجلات می توان به مجله آتلانتیک اشاره کرد.

ژورنال های معتبر در مقابل ژورنال های غیر معتبر

ژورنال‌های معتبر

در این نوع ژورنال ها مقاله های تحقیقاتی ، طولانی و اساسی به چاپ می رسند و دارای اخبار و و پیشامد های دقیق روز هستند .

 

مجله‌های غیر معتبر

در این مجله ها مقالات دست دوم و دست سوم به چاپ می رسند . هیچ اثری از ذکر منابع و حتی نام نویسنده مقاله وجود ندارد . مطالب و محتوا کوتاه اما جذاب هستند و بیشتر احساسی می باشند .

سخن پایانی

هیچ نشریه ای بی طرف فعالیت نمی کند و تمام آن ها با هدف های خاصی و حمایت از عقیده ای خاص به فعالیت مشغول هستند . جانب داری و داشتن تعصب تنها در مسائل سیاسی به چشم نمی خورد ، این موارد در حوزه های مذهبی ، علمی ، پزشکی و مانند این ها هم وجود دارند و دیدگاه ها و طرفداری هایی از مسائل خاص و ویژه در آن ها به چشم می خورد. این نظرات مخالف و جانب داری ها به هیچ عنوان بد نمی باشند و بلکه مفید و لازم هستند .

تمامی حقوق محفوظ است