دلایل رد شدن یا عدم پذیرش مقالات

%ق ظ، %05 %338 %1397 ساعت %10:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

عدم پذیرش مقاله توسط ژورنال امری بسیار طبیعی می‌باشد، این امر برای پژوهشگران بسیار ناامید کننده است. اما آنها می‌توانند از انتقادات و نظرات به خوبی استفاده کنند و مقاله را برای ارسال به دیگر مجله‌های معتبر آماده کنند.

برخی از ایرادات به دلیل روش انجام آزمایش و  یا مناسب نبودن داده‌ها می‌باشد که نیاز به انجام تحقیقات بیشتری دارد.

مواردی که می تواند از دلایل رد شدن و عدم پذیرش مقاله isi توسط ژورنال ها و نشریات باشد، به شرح ذیل است:

موضوع مقاله isi در حیطه علاقمندی مجله نمی‌باشد

مؤلفین باید توجه داشته باشند که برای چاپ مقاله نباید عجله کرد و باید قبل از ارسال، اسکوپ مجله به خوبی بررسی گردد و ارتباط موضوعی با نوشته خود را مشخص نمود تا در مراحل اولیه بدون ارجاع به داوران ریجکت نشود.

مقاله تکرار موارد و نتایج مقالات دیگران می‌باشد

مؤلف باید قبل از شروع به تحقیق و نوشتن توجه داشته باشد که موضوعی تکراری را دنبال نکند و درباره اینکه مقاله‌ نوشته شده توسط او قرار است چه نکات جدیدی را به جامعه علمی عرضه کند، به خوبی تحقیق نماید و یکی از بزرگترین خطرات احتمالی برای رد شدن مقاله isi را پیشگیری کند.

داشتن مشکل فنی عمده

مقاله‌ای که اَشکال، جداول یا رفرنس‌های آن به صورت ناقص باشند یا به درستی ذکر نشده باشند، ریجکت یا رد می‌شوند و در اکثر مواقع این چنین مقالاتی بدون ارجاع به داور مجله رد خواهند شد.

نگارش مقاله ضعیف می باشد و نکات آن رعایت نشده است

کلمات و جملات استفاده شده در نوشتن موضوع باید کاملا واضح و بدون هیچ‌گونه ابهامی باشند. داشتن زبانی ساده، مستقیم و روان می تواند بهترین روش نگارش باشد. پس رعایت نکات نگارش مقاله امری بسیار ضروری است. در مقالاتی که ترجمه شده به زبان انگلیسی هستند، باید دقت کرد که مشکلات ترجمه در آن وجود نداشته باشد. اگر قصد ترجمه موضوعی را دارید، فراموش نکنید که اصول و نکات ترجمه متن باید به درستی و کاملا صحیح رعایت شود.

مقاله ایرادات روش شناختی دارد

ایرادات روش شناختی شامل مواردی می‌شود که مؤلف مقاله isi در روش انجام پژوهش و یا تحلیل داده‌ها مرتکب اشتباهاتی شده است. به عنوان نمونه می‌توان گفت که در یک پژوهش و تحقیق فرد نباید از آزمون‌های آماری که دارای ریسک بالایی می‌باشند، استفاده کند و بهتر است به جای آن از آزمون‌های آماری دقیق بهره ببرد و ایراداتی از این قبیل که روش تحلیل آماری درستی را انتخاب نکرده باشید، موجب رد مقاله می‌شود.

مقاله ناقص می باشد

در برخی مقالات که صرفاً یک نوشته توصیفی می‌باشند، مشاهدات نویسنده وجود دارد و هیچ‌گونه نتیجه علمی یا دقیقی از آن‌ها صورت نگرفته است که در این صورت نیز مقاله رد خواهد شد.

قسمت بحث و نتیجه گیری مقاله به درستی نوشته نشده است و ارتباط معنایی مناسبی با دیگر قسمت‌های مقاله ندارد.

نوشتن صحیح این قسمت بسیار پیچیده و مهم بوده و یکی از دلایل رایج ریجکت مقاله ضعف در نگارش این قسمت می‌باشد. قسمت بحث و نتیجه‌گیری باید کاملا در راستای بیان مساله نوشته شده باشد و تمام نکات تازه جمع‌آوری شده در پژوهش فرد را آشکار سازد.

مقاله خسته کننده نوشته شده است

نوع زبان مورد استفاده، طولانی بودن و داشتن پیچیدگی‌ از جمله موارد خسته کننده بودن موضوع می‌باشد. مقاله نباید از مدل‌های مفهومی و پیچیده استفاده کند زیرا با مراجعه به دلایل اصلی که برای رد یک مقاله وجود دارد، همین امر می‌باشد.

 

در صورتی که مقاله شما در هیچ ژورنال و مجله‌ای پذیرش نشد، بهتر است اقدامات لازم بعد از ریجکت مقاله isi را انجام دهید و دوباره آن را برای نشریات و ژورنال‌ها ارسال کنید تا دوباره مورد بررسی قرار گیرد.

تمامی حقوق محفوظ است