رفرنس نویسی صحیح پایان نامه دکتری

%ب ظ، %02 %403 %1397 ساعت %12:%دی
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
رفرنس نویسی صحیح پایان نامه دکتری رفرنس نویسی صحیح پایان نامه دکتری

رفرنس نویسی یا ارجاع به منابعی که از آنها برای نوشتن متن استفاده کرده ایم، یکی از مهمترین بخش ها در زمان نگارش مقاله علمی و پایان نامه دکتری می باشد.

در مراحل نوشتن پایان نامه یا مقاله علمی دکتری ارجاع به منابع یا درج رفرنس ها از مهمترین مواردی که باید به آن توجه داشت که اصطلاحا به آن رفرنس دهی مقاله هم می گویند و باید بر اساس سبک پیشنهادی دانشگاه ها نوشته شود. معمولا برخی از افراد این قسمت را فراموش می کنند. زیرا اگر مقاله یا پایان نامه فاقد درج رفرتس ها و منابع باشد، از هیچ اعتبار و ارزشی برخوردار نخواهد بود. همچنین باعث عدم اعتماد خوانندگان به مقاله شما می شود.

 

شیوه متفاوت رفرنس نویسی مقاله دانشگاه

شیوه رفرنس نویسی دانشگاه ها با یکدیگر متفاوت می باشد و هر کدام دستورالعمل های خاص خودشان را دارند. به همین جهت قبل از اینکه کار نگارش مقاله را شروع کنید، باید شیوه نوشتن و دستورالعمل های آن را طبق دانشگاه مورد نظر مطالعه کنید.

رفرنس نویسی پایان نامه در انواع سبک های مختلفی وجود دارد که از مناسب ترین و پرکاربردترین آنها می توان به شیوه های دانشگاه های هاروارد و ونکوور اشاره کرد. نوعی سبک دیگر ارجاع منابع به نام APA وجود دارد که برخی از دانشگاه ها این را هم پیشنهاد می کنند. سبک APA بیشتر در مقالات بکار گرفته می شود.

رفرنس دهی به کتاب، وب سایت ها، مقالات با هم متفاوت است. سبک های ارجاع استانداردی مانند MLA هم میباشد که برخی از دانشگاه های شیکاگو از آن استفاده می کنند. همچنین بعضی از دانشگاه ها هم شیوه های اختصاصی مربوط به خود را دارند.

 

نحوه قرارگیری رفرنس ها در انتهای پایان نامه

بصورت قانونی و اصولی از هر منبعی که در متن پایان نامه و مقاله استفاده شده، نام آن باید در لیست ارجاع ها و رفرنس ها در پایان متن مقاله ذکر شود.نحوه چینش و قرارگیری رفرنس ها به اینصورت است که به ترتیب اول منابع فارسی، انگلیسی و سایر زبان ها قرار میگیرند و پس از آن باید بر اساس حروف الفبا مرتب شوند. شیوه رفرنس نویسی APA به این شکل می باشد.  در بعضی مواقع لازم نیز ترتیب رفرنس ها به ترتیب ابتدا منابع کتاب، سپس مقاله و … باید تفکیک شوند.

 

نحوه رفرنس نویسی در پایان نامه

معمولا رفرنس نویسی پایان نامه بصورت کاملا دستی و یا با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری مانند ENDNOT انجام میشود. اگر بخواهیم این کار را بصورت دستی انجام بدهیم، احتمالا با خطاهای بسیار روبرو می شویم و با هر مرتبه تغییرات در متن پایان نامه یا ویرایش بخشی مجبور هستیم که کل ترتیب رفرنس های پایان نامه را هم تغیر دهیم. با استفاده از نرم افزار endnot می توان برای ارجاع ها و رفرنس های پایان نامه یک کتابخانه ایجاد کرد و در صورت هرگونه ویرایش در متن مقاله یا پایان نامه هیچ اتفاقی در متن نمی افتد و برنامه بصورت خودکار ترتیب رفرنس ها را اصلاح می کند.

تمامی حقوق محفوظ است