شاخص ارزیابی سایت اسکور cite score

%ق ظ، %12 %384 %1397 ساعت %11:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

در 8 دسامبر 2016 الزویر محصولی جدید با عنوان ژورنال متریک ( journal metric ) را به همگان معرفی نمود. فاکتور جدیدی که در این محصول معرفی شده است، citescore سایت اسکور نام دارد.

این ابزار به صورت رایگان در اختیار تمام کاربران قرار دارد که یک معیاری ساده جهت اندازه‌گیری تاثیر استنادی مجلات است و رقیبی برای ضریب تأثیر impact factor تامسون رویترز به حساب می‌آید و بینشی جامع را از وضعیت تاثیر بیشتر از 22 هزار منبع استنادی ارائه می‌دهد. در واقع این شاخص جهت تکمیل دیگر معیارهای بانک اطلاعاتی scopus مانند SJR SCImago  و SNIP ( Source Normalized Impact per Paper ) به وجود آمده است.

شاخص استنادی اصلی در هر یک از دوره‌ها بر طبق استنادات در سایر متون مجله‌ 3 سال گذشته محاسبه و تعیین می‌گردد. 22,256 عناوین از نشریه‌هایی که چکیده‌های مقالات آن‌ها در الزویر ایندکس شده‌اند، در وب سایت جدید، به آن‌ها  CiteScore  تعلق گرفته ‌است.

محاسبه citescore سایت اسکور به چه صورت می‌باشد

با تقسیم استنادات به مقالات در سه سال اخیر بر تعداد مقالات سه سال اخیر، citescore محاسبه می‌شود.
به عنوان نمونه باید به نشریه Nature Methods در سال 2015 اشاره کرد که صورت کسر عدد 17,119 می‌باشد. یعنی تعداد استناداتی که نوشته‌ها به ترتیب در سال‌های 2012، 2013 و 2014 این نشریه در سال 2015 دریافت کرده‌اند و مخرج کسر که عدد 1,096 است، تعداد مقالات این نشریه در سه سال می‌باشد و عدد 15.62 را به خود اختصاص داده است.

CiteScore Percentile

دو نشریه در دو حوزه موضوعی متفاوت را باید با شاخصی به نام CiteScore Percentile مقایسه کرد. این معیار در حوزه علمی و تخصصی مشخصی، جایگاه استنادی هر نشریه را با دیگر نشریه‌ها مورد مقایسه قرار می‌دهد و یک سنجشی جامع را در اختیار می‌گذارد.

تفاوت CiteScore Tracker و CiteScore

citescore tracker نحوه محاسبه آن همانند سایت اسکور است، اما تفاوت‌هایی هم دارد. این معیار باید برای همان سال و به صورت ماهیانه بروز رسانی گردد. در واقع می‌توان گفت که CiteScore  تنها یک مرتبه ارائه می‌شود و تا پایان همان سال تغییری نمی‌کند و ثابت باقی می‌ماند، اما CiteScore Tracker باید ۱۲ بار در سال به‌روزرسانی شود.

اگر باری دیگر به نشریه‌ی نیچر اشاره کنیم مثلا سایت اسکور سال 2015 توسط اسکوپوس عدد 14.38 بوده است و دیگر  قابل تغییر نمی‌باشد و بدین معنی است که به طور متوسط این مقدار استناد را در طول سه سال دریافت نموده است. اما سایت اسکور ترکر این مجله برای آپدیت دسامبر 2016، عدد 11.51 اعلام شده است.

تفاوت ضریب تاثیر impact factor و citescore سایت اسکور

ضریب تاثیر انواع خاصی از مقالات یعنی مقاله مروری، پژوهشی و یا فنی را برای محاسبه کردن تعداد متون در مخرج کسر در نظر می‌گیرد، اما سایت اسکور از تمام انواع نوشته‌ها در محاسبه خود استفاده می‌کند. اما یک مورد استثنا که در این شاخص وارد محاسبه نمی‌شود، متن‌های In press هستند.
دلیل در نظر گرفتن تمامی مقاله‌ها در محاسبه، کاهش دست کاری استنادی و همچنین نشان دادن تاثیری جامع از کل مجله می‌باشد. به دلیل سهولت در محاسبه، درک بهتر و همچنین دسترسی رایگان به اطلاعات ژورنال‌هایی که دارای این شاخص هستند، می‌توان به محبوبیت بیشتر آن بین پژوهشگران و کاربران، اشاره نمود.

تمامی حقوق محفوظ است