شاخص H-index

%ق ظ، %19 %378 %1397 ساعت %11:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

به هر میزان که تعداد نوشتار با ارزش یک ویراستار و یا یک مجله بیشتر باشد، این شاخص برای آن‎ها بالاتر خواهد بود.

در واقع می‌توان گفت که برای ایجاد تمایز بین کسانی که متون نوشته شده آنها از تاثیر گذاری بیشتری برخوردار است نسبت به افرادی که صرفا فقط می‌خواهند تعدادی زیادی مقاله را منتشر کنند، شاخصی به نام H-Index به وجود آمده است. برای محاسبۀ این معیار تعداد کل مقالات چاپ شده و تعداد استنادات برای هر کدام از آنها در نظر گرفته می‌شود.

این معیار برای مورد ارزیابی قرار دادن مقالات پژوهشگران می‌باشد و نه تنها فقط موردی مانند تعداد زیاد نوشتار را در نظر نمی‌گیرد، بلکه باید متن نوشته شده در بین سایرین محبوبیت پیدا کرده باشد و آثاری کاملا کاربردی و دارای کیفیت بالایی باشد. این معیار یک شاخص بسیار مناسب به منظور مقایسه افرادی است که در حوزه و رشتۀ کاری یکسان در حال فعالیت هستند.

مزایای H-index 

دانشجویانی که قصد انتخاب استاد راهنما دارند، H-Index بسیار به کمک آنها می‌آید و می‌توانند فردی را انتخاب نمایند که دارای ایندکس بالاتری می‌باشد. به هر میزان که این ضریب بالاتر باشد، بدین معنی است که شخص از نظر علمی بسیار قوی است و کار کردن با او در مقایسه با یک فرد ضعیف از مزایای بیشتری برخوردار است و باعث نوشتن یک مقاله بسیار پخته، انجام تحقیقات کاربردی‌تر و در نهایت منجر به چاپ مقاله‌های معتبرتری خواهد شد. این دانشجو بعد از فارغ‌التحصیلی به هنگام استخدام و یا انجام کارهای پژوهشی بیشتر نیز در آینده موفق‌تر خواهد بود.

در بسیاری از ژورنال‌ها نیز علاوه بر گزارش ضریب تاثیر، شاخص H-Index که عددی ما بین یک تا بی‌نهایت برای بیان تاثیر گذاری هر مجله می‌باشد نیز مطرح می‌شود و از این طریق اعتبار و ارزش مجلات مشخص می‌گردد. مجلاتی که اچ ایندکس بالاتری داشته باشند دارای مقالات ارزشمندتری هستند. با انتشار متون خود در ژورنال‌های با H-index  بالا، مقاله شما بیشتر در معرض بازدید قرار می‌گیرد. 

نحوه محاسبه اچ ایندکس

این معیار در سال ۲۰۰۵ توسط  شخصی به اسم جرج هیرش که یک فیزیکدان آرژانتینی می‌باشد، ارائه شده است و به همین دلیل این شاخص  را با نام‌های هیرش ایندکس یا مقدار هیرش نیز می‌شناسیم. محاسبه این شاخص توسط پایگاه‌های ISI، پایگاه اطلاعاتی scopus اسکوپوس و همچنین گوگل اسکالر برای متون انگلیسی نوشته شده و نیز مرکز استنادی علوم جهان اسلام ISC برای نوشته‌های به زبان فارسی امکان ‌پذیر شده است.

به عنوان یک مثال ساده می‌توان گفت که اگر ایندکس تأثیرگذاری علمی یک فرد از طریق ایندکس H، عدد 6 محاسبه و تعیین شده است، بدین معنی است که این فرد تعداد 6 اثر انتشاراتی مانند مقاله و متون دارد که به هر کدام از آن‌ها، حداقل 6 بار استناد شده است. این شاخص را می‌توان برای محاسبه میزان تأثیر گذاری علمی جمعی از دانشمندان، مجلات و دانشگاه‌ها نیز استفاده کرد.

شاخص H و جایگاه علمی

هیرش نشان داد که شناسه H در پشیگویی اشخاصی که در آینده نشان‌های افتخای از جمله جایزه نوبل می‌گیرند، نقش مهمی را ایفا می‌‎کند. فیزیکدانان می‌توانند با H 12 دانشیار دانشگاه شوند و با شناسه 18  استاد تمام باشند، اگر عددی ما بین 15 تا 20 را کسب نمایند عضو انجمن فیزیک آمریکا می‌شوند و با بیش از 45 قادر خواهند بود که عضویت آکادمی ملی علوم در آمریکا را کسب نمایند.

تمامی حقوق محفوظ است