شاخص sjr چه نوع شاخصی است

%ب ظ، %19 %503 %1397 ساعت %14:%آذر
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

علاوه بر شاخص ایمپکت فکتور که از معروف ترین روش های ارزیابی مجلات می باشد، شاخصی به نام sjr  نیز وجود دارد که محققان برای انتخاب ژورنال مناسب خود از اس جی آر نیز استفاده می کنند.

شاخص SJR  مخفف عبارت SCImago Journal Rank است. این واژه به معنی میزان تاثیر علمی است که هر مجله دارد و همچنین بررسی تعداد و اعتبار استنادهایی که به مقالات یک مجله ارجاع داده شده است را مورد ارزیابی قرار می دهد. نظام رتبه ‌بندی سایمگو این شاخص را که اطلاعات آن از بانک اطلاعاتی scopus اسکوپوس و پایگاه داده‌ الزویر استخراج می شود، معرفی کرده است. به صورت کلی می توان گفت که اس جی آر به منظور ارزیابی ارزش و کیفیت علمی مجلات و ژورنال ها برای چاپ نوشته خود در آن است.

 

ویژگی های شاخص sjr

اس جی آر تنها تعداد استنادات به یک نشریه را مورد بررسی قرار نمی دهد، بلکه تمرکز اصلی آن بر روی رتبه مجله ای است که نوشته های استناد دهنده در آن چاپ شده اند. روش دسترسی به این شاخص به این صورت می باشد که تعداد مقاله های چاپ شده در یک نشریه و همچنین تعداد استناداتی که دریافت کرده است را مورد بررسی قرار می دهد و کیفیت و ضریب آنها را می سنجد و همچنین تعداد نوشتار هایی را که در اسکوپوس نمایه شده اند را مشخص می کند.

این روش محاسبه با روشی که گوگل برای رتبه بندی صفحه ها دارد، هم خوانی می کند. همچنین باید بدانید که sjr رایگان است و در نمایه های آن مجلات isi  هم یافت می‌شوند. شما ممکن است ژورنال هایی را یافت کنید که دارای impact factor یا ضریب تأثیر بالایی است اما شاخص sjr آن بالاتر می باشد.

 

روش دسترسی به شاخص sjr 

سیستم جستجوی ژورنال هاب از جمله روش هایی می باشد که به کمک آن می توان به شاخص sjr دسترس پیدا کرد و کار تشخیص مجله معتبر و غیر معتبر را انجام داد.

برای این منظور باید به صفحه اصلی ژورنال هاب مراجعه کنید و مجله مد نظر خود را بر اساس  ISSN مورد جستجو قرار دهید و یا به قسمتی که برای فهرست های موضوعی در نظر گرفته شده است، مراجعه کنید و لیستی از ده ها هزار مجلات آکادمیک را به صورت موضوعی و فهرست مشاهده نمایید.

 جستجو بر اساس ISSN اطاعات بسیار جامعی را در اختیار شما قرار می دهد. از جمله این اطلاعات شامل شاخص کیفی مجله  Quartiles می شود که برای تشخیص کیفیت یک مجله است. از مورد دیگر می توان به دریافت رتبه یک ژورنال و مشاهده نمودار تغییرات آن در سال های گذشته و به دست آوردن آخرین مقدار برای آن اشاره کرد. همچنین به عنوان آخرین مورد باید گفت که این روش جستجو اطلاعاتی در ارتباط با شاخص h-index را نیز به شما خواهد داد.

تمامی حقوق محفوظ است