فواید بیان اهداف پژوهشی

%ق ظ، %01 %361 %1397 ساعت %11:%آذر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

از بخش‌های بسیار مهم در نگارش یک مقاله، تعیین هدف از انجام پژوهش است و اگر این مورد مشخص نباشد، هیچ گونه کاری پیش نخواهد رفت.

اگر در ذهن یک محقق سوالی پیش بیاید، در واقع می‌توان گفت که قصد نهایی او از آن کار شکل گرفته است و برای پاسخگویی به آن باید اقدام کند. می‌توان به این صورت گفت که داشتن هدف تحقیق، خلاصه‎ای از آنچه را که از طریق انجام مطالعه باید به آن دست یافت را بیان می‌کند و توضیح می‌دهد.

مقاصد خاصی که از انجام یک پژوهش در وجود یک محقق شکل می‌گیرد، به عنوان چراغ راه از ابتدا تا انتهای کار است که سبب متمرکز ساختن فرد جهت انجام مطالعه و تحقیق بهتر و اصولی‌تر در زمینۀ کاری خود می‌شود و از گردآوری اطلاعات غیر ضروری که برای حل مسئله کاربردی ندارد و فقط سبب اتلاف وقت می‌شود، اجتناب می‌شود. بنابراین در ابتدا اهداف خود را به درستی تنظیم کنید تا بتوانید یک مطالعه کاملا منسجم و با برنامه در حوزه مقاصد خود داشته باشید.

 

انواع اهداف از انجام یک تحقیق به چه دسته‎هایی تقسیم می‌شود

هدف کلی پژوهش

هر آن‌چه را که از انجام یک پژوهش به صورت کلی و عمده، به آن دست خواهد یافت را شرح می‌دهد. به عنوان نمونه می‌توان گفت که، دلیل ریسک شیوع سکته قلبی در جامعه ایرانی، یک هدف کلی است.

 

اهداف جزئی یا ویژه

با تجزیه هدف کلی به اهداف جزئی‌تر، بیان می‌شود. فرضیه‌ها و سوالات دقیق در این مرحله شکل می‌گیرند و اگر به این ترتیب نباشد، پژوهش قابل آزمون و انجام نخواهند بود. برای مثال سکته قلبی و مصرف سیگار یا سکته قلبی و فشار خون بالا، می‎تواند در این دسته قرار گیرد.

 

هدف یا اهداف کاربردی

برای تعیین کاربرد عملی طرح پژوهش در سطح جامعه می‎باشد که بیان می‌کند دارای چه کاربردها و مسائلی است و به چه دلیل ارزش صرف زمان و هزینه را دارد. با پی بردن به دلایل شیوع سکته قلبی، می‌توان راه‌های پیشگیری از آن را به افراد آموزش داد و این به عنوان هدف کاربردی بیان می‌شود.

 

در هنگام نگارش اهداف خود به چه نکاتی باید توجه کرد

اهداف باید کاملا واقع بینانه باشند، به این صورت که کاملا قابلیت آزمودن و عملی بودن را داشته باشند و متغیرهای لازم در آن قابل سنجش باشند و باید در قالب جمله‌های بسیار شفاف، واضح و گویا بیان شوند. در شرح آن‌ها باید از واژه‌هایی که عمل را نشان می‌دهند مانند محاسبه، مقایسه، تعیین و مانند این‌ها بهره برد و کاملا از زبان علمی در ذکر آن‌ها استفاده کرد.

 

تمامی حقوق محفوظ است