نشریات و مجلات علمی معتبر بین المللی

%ق ظ، %13 %380 %1397 ساعت %11:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

به صورت کلی در علوم و زمینه‌های مختلف، چهار نوع ایندکس کننده معتبر بین المللی وجود دارند که پایگاه استنادی علوم جهان اسلام یعنی ISC، موسسه علمی تامسون رویترز، بانک اطلاعاتی اسکوپوس  و PubMed که در زمینه پزشکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین ابزارها برای جستجوی پایگاه داده های آزاد مدلاین هستند، می‌باشند.

مجلات Scopus

یکی از محصولاتی که شخصی به اسم Elsevier به وجود آورد، مجله و بانک اطلاعاتی scopus ( اسکوپوس ) نام دارد و تمام حوزه‌های علوم شامل علوم اجتماعی، علوم زیستی، شیمی و فیزیک را در برمی‌گیرد. امروزه این مجله به یکی از نمایه‌های استنادی معتبر و با ارزش تبدیل شده است که در پایگاه داده آن می‌‎توان اطلاعات کتاب شناختی در حدود 60 میلیون سند و همچنین نوشتار 5 هزار ناشر علمی در تمام دنیا را در آن یافت کرد. در واقع به صورت کلی می‌توان گفت که اسکوپوس اطلاعات 16500 مجله در زمینه‌های علمی  و پژوهشی را در خود نمایه کرده‌ است. شما جهت استفاده از اطلاعات ارزشمند این مجلات، نیاز به اشتراک دارید و هزینه‌ای را باید پرداخت نمایید.

مجلات تامسون شامل ISI و  WOS

متداول‌ترین مقالاتی که در این دیتابیس نمایه می‌شوند، مقالات ISI  نام دارند. باید بدانید که موسسه اطلاعات علمی تامسون رویترز یک سازمان یا شرکت چند ملیتی رسانه‌های گروهی می‌باشد. این موسسه دارای زیر مجموعه‌هایی است و یکی از آن‌ها پایگاه Web of science به اختصار WOS که نمایۀ استنادی علمی می‌باشد، توسط تامسون رویترز به وجود آمده است و جستجویی استنادی و جامع را فراهم می‌کند. WOS  دارای دو نوع مجله است که یکی از آن‌ها ایمپکت فاکتور دارد و به مجلات JCR مشهور هستند  و یکی دیگر از آنها که دارای ایمپکت فاکتور نیستند، مجلات ISI Listed نامگذاری شده‌اند. WOS از کیفیت علمی بالایی برخوردار است و مقالات چاپ شده در آن فاقد هرگونه ایرادهای نگارشی هستند، روان و نوشتاری جذاب دارند.

مجلات ISC

مجلات ISC یا مرکز استنادی علوم جهان اسلام Islamic World Science Citation Center سومین پایگاه استنادی است که بعد از موسسه تامسون و اسکوپوس، به منظور سنجش عملکرد پژوهشی و همچنین  تجزیه و تحلیل کردن متن‌های علمی در کشورهای اسلامی بر طبق شاخص‌های معتبر اسلامی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ۵٧ کشور در آن مشارکت دارند و یک سامانه اطلاع رسانی علمی محسوب می‌شوند. اگر بخواهیم به مزیت این مجله و چاپ مقاله در آن اشاره کنیم باید بگوییم که سبب کاهش هزینه‌های شما و پذیرش راحت‌تر به نسبت چاپ در مجلات ISI می‌شود و همچنین به منظور تحصیل در مقطع دکتری بسیار به شما کمک می‌کند.

مجلات PubMed

مجلات PubMed رشته‌هایی در زمینه علوم پزشکی و همچنین زیست‌شناسی بسیار مناسب هستند و از مهمترین دیتابیس‌های آزاد مدلاین شناخته شده‌اند که تا به امروز حدود 16 میلیون مقاله و نیز 4500 مجله‌ در زمینه‌های دندانپزشکی، پزشکی، دامپزشکی، پرستاری، علوم پایه پزشکی و ... را دارا می‌باشد که به صورت کاملا رایگان در دسترس عموم قرار دارد. مجلات pubmed توسط موسسه مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی NCBI (National Center for Biotechnology Information) و کتابخانۀ ملی پزشکی آمریکا به نام NLM تهیه شده است.

تمامی حقوق محفوظ است