مجلات و ژورنال های معتبر داخلی

%ق ظ، %15 %348 %1397 ساعت %10:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

تمامی تحقیقات صورت گرفته باید به صورت مقاله در یکی از مجلات معتبر به چاپ برسند. بنابراین لازم است که ژورنال‌ها را به خوبی بشناسیم و با توجه به محتوا و موضوع متن مقاله اقدام به انتخاب مجله نماییم.

در ایران سه نوع مجله وجود دارد و در سه گروه عمده‌ علمی - ترویجی، علمی - پژوهشی و علمی - تخصصی قرار گرفته‌اند و اعتبار و درجه علمی که دارند، باید توسط یکی از سه ارگان زیر مورد بررسی قرار گیرد:

  • کمیسیونی جهت بررسی نشریات وزارت بهداشت، آموزش پزشکی و درمان وجود دارد.
  • کمیسیونی برای بررسی نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایجاد شده است.
  • کمیسیونی به منظور بررسی ژورنال‌های علمی دانشگاه آزاد تشکیل شده است.

مجلات علمی - ترویجی

این نوع از مجلات خلاصه‌ای از متون و منابع موجود می‌باشند اما معمولا سازماندهی ویژه خود را در این زمینه دارند، استنتاج‌ها را به صورتی ترکیبی و در یک ساختاری نو ارائه می‌دهند. در واقع در نوشتارهای ژورنال علمی - ترویجی، تفسیر و توصیفی جدید از سایر متون و پژوهش‌های قبلی انجام گرفته ارائه می‌شود و یا اطلاعات جدیدی را همراه با تفاسیر قبلی بیان می‌کند. هدف اصلی از این کارها خلاصه نمودن مباحث و همچنین ایده‌های سایرین می‌باشد، بدون اینکه محقق مورد جدید و تازه‌ای را به آن اضافه کند.

مقالات نوشته در این مجله بر اساس تلفیق دانش‌های موجود تهیه می‌گردند و به روشن شدن تمام زاویه‌های مسائل کمک میکنند. از این گونه نوشته‌ها می‎توان به مقاله مروری، مقالات ترجمه‎ای، مقالات تدوینی و تحلیلی اشاره نمود. در این نوشتارها دستاوردهای فنی و حرفه ای آموزنده و علمی را با بیانی ساده می‌توان یافت که برای دانش آموزان دبیرستانی، دانشجویان، افراد با تحصیلاتی غیرکلاستیک، صنعتگران، مخترعین، و مبتکرین مناسب می‌باشند.

 مجلات علمی - پژوهشی

هر تحقیقی که جهت کشف برخی از حقایق در راستای حل مشکلات یا بیان اندیشه‌ای در موضوع‌های علمی موجود می‌باشد، نتیجه حاصله از آن مفاهیم و روش‌های جدیدی را ارائه دهد و همچنین از دو ویژگی ابداع و اصالت برخوردار است، به ژورنال‌های علمی - پژوهشی معروف هستند. برخی از این مطالب در موسسه اطلاعات علمی نیز نمایه شده‌اند.

هدف اصلی از نوشتن این مقالات ایجاد یک استدلال می‌باشد که ادبیات به عنوان پایه و بنیان کار ارائه می‌گردد و بینشی جدید و تازه را که محقق به دنبال ایجاد کردن آن است را پشتیبانی می‎نماید. مخاطبان و خوانندگان اصلی این متن‌ها دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد، اساتید دانشگاه‎ها و همچنین پژوهشگران حاضر در مراکز تولیدی، علمی و تحقیقاتی هستند.

مجلات علمی - تخصصی

یکی از انواع مجله‌های علمی – تخصصی، رشد است که وابسته به وزارت آموزش و پرورش می‌باشد و به فعالیت در زمینه مباحث آموزشی مشغول هستند. به صورت کلی این مجله‌ها به سازمان‌ها و نهادهای ویژه‌ای وابسته می‌باشند. نویسندگان مختلف قادر هستند که مطالب خود را برای این ژورنال ارسال نمایند و نوشته ارسالی آن‌‎ها صرفا با هدف اطلاع رسانی و بالا بردن سطح دانش قشر خاصی از افراد جامعه در زمینه های تخصصی به چاپ می‌رسد.

جالب است که بدانید این مجلات معمولا امتیاز و یا مجوز علمی از وزارت بهداشت، آموزش پزشکی و درمان یا سازمان‌های وزارت علوم،تحقیقات و فناوری دریافت ننموده‌اند.

تمامی حقوق محفوظ است