مجلات pubmed

%ق ظ، %22 %291 %1397 ساعت %09:%آذر
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ژورنال یا مجلات باب مِد به انگلیسی PubMed از مهم ترین پایگاه ها برای جستجوی منابع حوزه علوم پزشکی میباشد. می توان دیگر پایگاه هایی مانند Medline و PubMed Central را هم در این زمینه نام برد.

مجلات pubmed چه نوع مجلات و نشریاتی هستند

ژورنال های pubmed تنها برای رشته هایی مانند پیراپزشکی میباشند و تمام مقاله هایی که در حوزه پزشکی نوشته و منتشر می شود، فقط در مجلات pubmed به چاپ میرسند. تمامی نشریاتی که در این ژورنال نمایه می شوند همیشه جزء معتبرترین و بهترین مجلات در حوزه علوم پزشکی می باشند. هر دانشجویی آرزو دارد که بتواند در یکی از دانشگاه های معتبر حوزه پزشکی در دنیا برای مصاحبه پزشکی اپلای بگیرد و یا پذیرفته شود، به همین منظور حتما باید در مجلات پابمد دو مقاله به چاپ رسانده باشد.

پایگاه عظیم pubmed بیش از 17 میلیون مقاله در حوزه های علوم پزشکی دارا میباشد و به راحتی پژوهشگران و محققان می توانند نیاز خود را با توجه موضوع مورد نظرشان برطرف کنند.

 

مجلات مدلاین Medline

مجلات Medline یکی از بزرگترین بخش هایی است که pubmed منتشر کرده و در کتابخانه ملی در سال 1960 ایجاد گردیده است. جهت چاپ مقالات نشریات در pubmed، باید مجلات خود را به پایگاه Medline توسط کمیته داوری LSTRC ارسال نمایند. کمیته LSTRC مخفف Literature Selection Technical Review Commitee است در سال دوباره و یا هر 6ماه یکبار تشکیل می شود.

جالب است بدانید بیشتر مجلات تحت پوشش مجلات علمی پایگاه مد لاین می باشند که سیستم هایی با موضوعات پزشکی از مزایای بسیار مهم این پایگاه است. medline بیش از 5000 مقاله در حوزه های مختلف پزشکی مانند علوم پزشکی، دندانپزشکی از هفتاد کشور در آمریکا منتشر کرده است.

 

 مجلات PubMed Central

pubmed central پایگاهی کاملا رایگان و علمی و پژوهشی در زمینه علوم پزشکی می باشد و دسترسی به متون کامل مقالات علمی را راحت کرده است. این پایگاه داده هم توسط کتابخانه ملی پزشکی آمریکا ایجاد شده است.در سال 2013 اعلام شده که بیش از 100 هزار مقاله علمی پزشکی در این ژورنال درج شد که متاسفانه هیچ کدام از این مقالات از نظر کیفی مورد بررسی قرار نگرفتند.

 

مشخصات مجلات pubmed central

مجلاتی که تمام مقالات خود را بلافاصله پس از انتشار این پایگاه داده منتشر می کنند.

مجلاتی که توسط موسسه ملی بهداشت تایید شده است.

مجلاتی که مقالات خود را یک سال پس از انتشار این پایگاه داده منتشر می کنند.

مجلاتی که تنها تعدادی از مقالات در این سایت را فهرست می کنند.

برای اینکه اطمینان داشته باشید از ایندکس بودن یک مجلات در pubmed باید به آدرس www.ncbi.nlm.nih.gov/nlmcatalog مراجعه کنید.

 

امتیازاتی که چاپ مقاله در مجلات pubmed دارد

بر اساس بخش نامه وزارت بهداشت و بر اساس جدید ترین فرم مصاحبه داوطلبان دوره دکتری پژوهشی Ph.D. By Research، پذیرش مقاله در مجلات نمایه شده در ISI (web of science) ،pubmed، Scopus به شرح زیر می باشد:

نویسنده اول دارای 10 امتیاز و به عنوان نفر همکار دارای 5 امتیاز است.

برای ارتقا اعضا هیئت علمی

ISI  دارای ضریب تاثیر IF بالای 1 و یا مدلاین دارای 7 امتیاز

ISI دارای ضریب تاثیر IF کوچکتر از 1 و یا پابمد یا پابمد سنترال دارای 6 امتیاز

ISI بدون ضریب تاثیر و Scopus دارای 5 امتیاز

مجلات نمایه شده در Embase ، Cinahl، Psych Info ،  Chemical Abstract  Biological Abstract  دارای 3.5 امتیاز

مجلات نمایه شده در ساير ايندكس ها دارای 3 امتیاز

در نوع دیگری از امتیازدهی

مقالات حاوی مقاله / مدلاین یا ISI-Web of Science با 25 امتیاز

مقالات با پروفایل Scopus، Chemistry Abstract، Embase، Biological Abstract با 15 امتیاز برای هر مقاله

مقالات دیگر منتشر شده 10 امتیاز

تمامی حقوق محفوظ است