آشنایی با مقاله مروری

%ق ظ، %10 %327 %1397 ساعت %10:%آبان
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

پژوهش‎های صورت گرفته درباره یک موضوع خاص که به منظور فهم و درک بهتر افراد صورت می‌گیرد و همچنین بیان یک موضوع تحقیقی به صورت خلاصه را مقاله مروری می‌گویند.

در این نوع از مقالات، یک موضوع علمی و متون نوشته شده در آن زمینه مورد بررسی قرار می‌گیرند و سعی دارد اطلاعاتی که قبلاً به چاپ رسیده‌اند را خلاصه، تحلیل و ارزیابی کند و همچنین به ندرت یافته‌ای تجربی و جدید در آن دیده می‌شود.

نوع نگارش این متن‌ها به صورت انتقادی‌ می‌باشد و دارای تفسیرهای نظری است. در واقع می‌توان گفت به منظور فراهم کردن یک دیدگاه سازماندهی شده و کامل از تمام کارهای انجام گرفته شده در یک موضوع تحقیقی خاص به شیوه خلاصه شده، این کار صورت می‌گیرد.

برای نوشتن مقاله مروری به چه نکاتی باید توجه کرد

در این نوع مقالات همه جزئیات نباید ذکر شوند و باید دارای ساختاری منطقی باشند. شما باید حداقل 5 الی 8 مقاله را خلاصه کنید و در آن در مورد شیوه استفاده شده صحبت نمایید، نظرات خود را بیان کرده و با روش‌های دیگر مقایسه کنید. این متن‌ها باید به قلم و نگارش شما نوشته شوند. دقت داشته باشید که منابع باید به درستی و دقیق ذکر گردند زیرا نقش مهم این متون، اشاره به نوشتارهای علمی اصیل است.

شما طبق روش‌های زیر باید اقدام به یافتن مقالات مورد نیاز کنید

  • فهم نوشته‌هایی که در ژورنال‌های معتبر به چاپ رسیده‌اند بسیار راحت‌تر می‌باشد.
  • برای شروع، مقاله‌های مجلات معتبر ISI را بررسی کنید و سپس به سراغ مقالات کنفرانسی بروید. توجه کنید در تفاوت مقالات کنفرانسی و ژورنالی دچار اشتباه نشوید.
  • از تکنولوژی‌های جدیدی که در تحقیقات کمک کرده‌اند، استفاده کنید.
  • طبقه بندی مناسب انجام دهید و ارتباط بین متن‌های نوشته مختلف را بیابید.

ساختار مقاله مروری

این تصور را هرگز نکنید که از به هم چسباندن مقاله‌های دیگر می‌توانید یک متن مروری داشته باشید. بدنه اصلی در مقاله تجربی شامل مقدمه، روش انجام شده، نتایج و بحث است، اما بدنه اصلی در مقالات مروری شامل مقدمه و سپس ترکیب نتایج و نتیجه‌گیری می‌باشد.

  مقدمه

باید توضیح مختصری در ارتباط با موضوع مورد بررسی، داده شود. یعنی شما باید به طور شفاف بیان کنید که مرور این مسائل به چه دلیلی می‌تواند مفید واقع شود. همچنین خلاصه‌ای از الگوی طبقه بندی شده  و راهکارهای ارائه شده را ذکر نمایید.

  بدنه

هر بخش از طبقه بندی موضوعی خود را به تفکیک و به صورت مجزا در بخش‌هایی از نوشتار خود پوشش دهید و آنها را به بخش و زیر بخش‌های مناسب تقسیم کنید. باید روش جستجوی برای به دست آمدن مقالات مرتبط نوشته شود، اینکه جستجو خود را از چه بانک اطلاعاتی انجام داده‌اید، چند نوشته را به صورت خلاصه و چند متن را به صورت کامل مطالعه کرده‌اید. دلیل انتخاب این مقالات چیست. موارد و روش‌های استفاده شده در هر کدام به چه صورت است. تکنیک‌های مورد بررسی و انجام گرفته شما با توجه به طبقه بندی ارائه شده، چیست. چه مشکلاتی هنوز وجود دارند و چالش‌ها و کارهای آینده چیست.

نتیجه ‌گیری

با رعایت نهایت اختصار و با توجه به طبقه بندی گفته شده، باید به بررسی نقاط قوت و ضعف بپردازید. سعی کنید به صورت کاملا خلاصه اما دقیق نتیجه‌ گیری واضحی از کار خود را بیان کنید.

منابع

لیستی از تمام مقالات مورد استفاده خود را با ذکر نام نویسندگان، عنوان و همچنین مجله به چاپ رسیده در آن را بنویسید و توجه داشته باشید که هنگام نوشتن این بخش از Url  نباید استفاده کنید.

تمامی حقوق محفوظ است