مگا ژورنال چه نوع ژورنال هایی هستند

%ق ظ، %05 %375 %1397 ساعت %11:%آذر
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

در مباحث مرتبط با انتشارات آکادمیک، اصطلاح مگا ژورنال زیاد به گوش می‌خورد، اما شما لازم است که بدانید یک نشریه را بر چه اساسی مگا ژورنال می‌نامند.

یک ویژگی بارزی که می‌توان از این نشریات مگا ژورنال نام برد این است که آنها مجموعۀ متنوع و گوناگونی از تحقیقات و پژوهش‌ها را فقط با توجه به مستدل بودن آنها منتشر می‌کنند و دربارۀ اهمیت آنها قضاوتی نمی‌کنند. از جمله معروف‌ترین آنها می‌توان به PLOSONE، PeerJ و Scientific Reports اشاره کرد.

 

تفاوت مگا ژورنال ها و ژورنالهای سنتی

مگا ژورنال مدل‌های سنتی نشر را دچار دگرگونی و تغییراتی کرده‌اند و در واقع می‌توان گفت که راه و روش خود را از مجله‎های تخصصی و اشتراکی کاملا جدا کرده‎اند و برای طبقه بندی آنها باید مسائل و  ویژگی‌های زیادی را مد نظر قرار داد. در مجلات سنتی زمان قابل توجهی جهت داوری و انتشار نوشتارها و مقالات توسط ویراستاران حرفه‌ای صرف می‌شود، اما در مگا ژورنال این کار توسط ویراستارن آکادمیک تنها با در نظر گرفتن مستدلات علمی صورت می‌گیرد.

به عنوان نمونه اگر شما به بررسی مقالات موجود در Plos One مشغول شوید هیچ نوع اطلاعاتی دربارۀ حوزه تمرکز مجله و زمینۀ تخصصی آن‎ها یافت نخواهید کرد. اما در مجلات سنتی شما با خواندن نام نشریه می‌توانید اطلاعات جامع و کاملی را در ارتباط با حوزۀ فعالیت آن‎ها کسب کنید.

 

ویژگی‌های بارز مگا ژورنال

همان‌طور که اشاره شد این عنوان در انتشارات آکادمیک به کار می‌رود، برخلاف مجلات سنتی که ویراستاران بسیار حرفه‌ای دارند این مجلات ویراستاران آکادمیک را در هیئت خود استخدام می‌کنند و سر دبیران این نشریه‌ها، متونی که برای آنها ارسال شده است را بر طبق مستدلات علمی مورد قضاوت قرار می‌دهند و صرفا  به تاثیر گذاری و اهمیت آن‌ توجهی نمی‌کنند. فرایند داوری آنها و همچنین تصمیم برای پذیرش یا عدم پذیرش مقاله، در طی مدت زمان کوتاهی صورت می‌گیرد و در صورت تصمیم به پذیرش، به سرعت مقالات را به چاپ می‌ر‌سانند و منتشر می‌کنند.

منظور از این که صرفا اهمیت یک موضوع را در نظر نمی‌گیرند این است که اگر اصول و نکات نگارش مقاله را به خوبی رعایت کرده باشد و از نظر روش شناختی غنی و مفید باشد، از موضوع و اهمیت آن چشم پوشی می‌شود و مقاله به چاپ می‌رسد و به همین دلیل دامنۀ گسترده‎ای از علوم مختلف مانند پزشکی، علوم اجتماعی، ژنتیک و غیره در این نوع نشریات به چشم می‌خورد. زیرا دارای ظرفیتی انعطاف ‌پذیر و نا محدود برای منتشر کردن هر نوع مقاله‌ isi با هر موضوعی که مناسب نشر باشد را دارند.

این دسته از مجلات دسترسی آزاد یا open source هستند، یعنی از نویسندگانی که نوشتار خود را برای آنها ارسال کرده‌اند، به منظور بررسی و انتشار متون آنها هزینه‎هایی را دریافت می‌کنند، اما تمام نوشته‎ها و مقاله‌ها به صورت کاملا رایگان در اختیار تمام خوانندگان و علاقه مندان قرار خواهد گرفت. این نکته را بدانید که تمام نوشتارها فقط به صورت آنلاین منتشر می‌شوند و شامل نسخه پرینت نمی‌باشند.

 

مگا ژورنالهای معتبر کدام‌ها هستند

این مجلات دارای تعاریف مبهم و پیچیده‌ای هستند. ناشران زیادی این نوع از مجله‌ها را عرضه کرده‌اند که از جمله معروف‌ترین آنها می‌توان به Plos One از Public Library of Science اشاره کرد که به عنوان اولین و اصلی‌‌ترین مگا ژورنال معرفی شده است.

در ادامه به معرفی تعدادی از این نشریه‎ها می‌پردازیم:

SAGE Open, from SAGE

SpringerPlus, from Springer

BMJ Open, from BMJ Publishing Group

FEBS Open Bio, from Elsevier

GigaScience, from BGI

QScience Connect, from QScience

elementascience, from BioONE

Scientific Reports, from Nature Publishing Group

The Scientific World Journal, from Hindawi

Biology, from the Company of Biologists

F1000 Research, from Faculty of 1000

IEEE Access, from the Institute of Electrical and Electronics Engineers

G3, from the Genetics Society of America

تمامی حقوق محفوظ است