کاربردهای صحیح و غلط ایمپکت فاکتور

%ق ظ، %28 %388 %1397 ساعت %11:%آذر
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
کاربردهای صحیح و غلط ایمپکت فاکتور کاربردهای صحیح و غلط ایمپکت فاکتور

چاپ مقالات در ژورنال ها و مجلات دارای ایمپکت فاکتور impact factor و یا ضریب تاثیر و درجه علمی بالا به یک کار الزامی تبدیل شده است و دیگر همگان آن را باور دارند.

کاربردهای ایمپکت فاکتور impactor factor

ایمپکت فاکتور یا همان ضریب تاثیر یکی از عوامل تعیین کننده درجه علمی مجلات و ژورنال های معتبر میباشد و بر اساس درجه، بسیاری از پژوهشگران و افراد مقاطع دکتری چاپ مقاله خود را به مجله‌ای واگذار نمایند که از ضریب تاثیر بالایی برخوردار است. هرچند خیلی از افراد بدلیل تعاریف نادرست از impact factor یک ژورنال ممکن است دچار اشتباهاتی شوند.

 

ایمپکت فاکتور ژورنال و کاربردهای صحیح و غلط ان

تعیین جایگاه و درجه علمی مجلات

 در کاربردهای ایمپکت فاکتور پژوهشگران و محققان برای چاپ مقاله خود، با تعداد زیادی از لیست ژورنال ها روبرو می شوند. در این بین با استفاده از ضریب تاثیر یا ایمپکت فاکتور می توان جایگاه و درجه علمی و اعتبار مجلات را سنجید.  همانطور که قبلا در مقاله ضریب تاثیر بصورت کامل و دقیق مطرح شده استف هر چه این ضریب بالا باشد، درجه علمی و جایگاه آن مجله بالاتر خواهد شود. این مورد یکی از کاربردهای صحیح ایمپکت فاکتور می باشد.

 

کاربرد ایمپکت فاکتور در انتخاب مجلات برای کتابخانه ها

دیگر کاربرد صحیح ایمپکت فاکتور می توان به انتشار مقالات ژورنال ها در کتابخانه های معتبر جهانی اشاره کرد. در دنیا کتابخانه های معتبر زیادی برای انتشار مجلات و مقالات وجود دارد که مسئولین آنها با استفاده ضریب تاثیر می توانند از بین تمامی مجلات مختلف  و داوطلب، آنهایی که دارای impact factor بالایی هستند را انتخاب کنند.

 

ایمپکت فاکتور و ارزیابی علمی و دانشگاهی

در اکثر مواقع برای اینکه فردی بتواند از طرف دانشگاه درخواست بورسیه تحصیلی کند و یا از لحاظ علمی درجه و ترفیع دریافت کند، از ایمپکت فاکتور استفاده می‌کنند. مسئولین دانشگاه ها براساس مقالاتی که افراد در نشریات و مجلات دارای ضریب تاثیر بالا مقالات خود را چاپ کرده باشند،  همین امر را به عنوان ارزش علمی فرد در نظر می گیرند.

تمامی حقوق محفوظ است