مراحل ارسال مقاله برای مجلات ISI

%ب ظ، %18 %421 %1397 ساعت %12:%مهر
این مورد را ارزیابی کنید
(5 رای‌ها)

در انتخاب مجله خود نهایت دقت را داشته باشید زیرا این موضوع بسیار در پذیرش یا رد مقاله و همچنین میزان ارجاعی که به آن می‌شود، نقش بسزایی دارد.

انتخاب مجله، مراحل بررسی و داوری مقالات

به عنوان اولین قدم مجله خود را به صورت قطعی انتخاب نمایید و پس از انتخاب مجله چاپ مقاله، قسمت راهنمایی که نویسنده کرده است را باید به دقت مطالعه نمود زیرا مقاله نوشته شده باید کاملا در چهار چوب قوانین آن مجله نوشته و تنظیم گردد، در غیر این صورت سر دبیر، مقاله را برگشت خواهد داد یا اینکه در صورت پذیرفته شدن ابتدایی برای مجلات ISI، مراحل بررسی و داوری طولانی‌تری را خواهد داشت. سعی داشته باشید بیشتر در چهارچوب قوانین مجلات ISI پیش روید تا سر دبیر به مقاله ارسالی شما دید بهتر و مثبت‌تری پیدا کند. بسیار برای شما مفید و خوب خواهد بود که پس از اتمام نگارش مقاله، آن را چندین بار مطالعه نمایید و نواقص آن را رفع نمایید و همچنین از افراد با تجربه درخواست کنید که مقاله شما را بخواند و نظرات و پیشنهادات خود را بگوید.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب نگارش مقاله isi را بخوانید تا در قبول مقاله خود برای مجلات isi با کمتریم میزان خطا مواجه شوید.

ارسال مقاله به مجله مورد نظر

به عنوان دومین قدم یعنی ارسال مقاله، باید بدانید که مقالات به دو صورت الکترونیکی و پستی ارسال می‌شوند. امروزه مقالات بیشتر به صورت الکترونیکی دریافت می‌شوند،  زیرا امنیت بالایی دارند و بسیار راحت‌تر و سریع‌تر هستند. در ارسال از طریق پست باید یک نامه‌ی همراه با مقاله ارسال شود و همچنین باید سه الی پنج نسخه از مقاله پرینت گرفته شود و متن مقاله، جداول و اشکال را در یک دیسک با فرمت Word یا Pdf قرار دهید و به آدرس پستی ارسال نمایید. پیش از ارسال اطمینان حاصل نمایید که مقاله ارسالی شما کاملا صحیح می‌باشد و حروف، نمادها، اعداد و غیره را به درستی رعایت کرده‌اید و از نمادهای غیر استاندارد و غیر اصولی استفاده نکرده‌اید. پس از ارسال در صورت وصول از طرف سر دبیر یک پیغامی را دریافت می‌کنید که به آدرس پستی و یا آدرس الکترونیکی شما ارسال می‌گردد.


روند بررسی و داوری مقاله ارسالی

به عنوان گام سوم سر دبیر یا هیأت سر دبیری مجله‌های ISI به بررسی و اولویت بندی مقالات می‎پردازند و سپس مقاله به دست داوران و کارشناسان سپرده می‌شود و تا به دقت مقالات را مورد ارزیابی، نقد و بررسی قرار دهند که باید این عمل را در یک بازه زمانی مشخص انجام دهند و نظرات خود را بیان کنید. معمولا یک فرمی در اختیار داوران و کارشناسان قرار می‌گیرد و باید کیفیت، نقاط ضعف، نقاط قوت و نظرات خود را در آن درج نمایند. بسیار نادر اتفاق افتاده است که سردبیر، مقاله ارسالی را  به سرعت قبول می‌کند که به دلیل ایده تحقیقاتی ناب، تازه و جالب مقاله می‌باشد.         


مقاله بعد از انجام داوری

به عنوان گام چهارم باید بدانید که مقاله مراحل و داوری خود را طی می‌کند و بعد ازاتمام این مراحل یک ایمیلی دریافت می‌شود که وضعیت مقاله  و مجله طبق تصمیم سر دبیر مشخص شده است و به یکی از حالات زیر می‌باشد:

  • مقاله برای به چاپ رسیدن مورد پذیرش قرار گرفته است.
  • مقاله مورد تایید برای چاپ می‌باشد اما باید اصلاحات جزئی روی آن صورت بگیرد.
  • مقاله مورد تایید برای چاپ می‌باشد اما باید اصلاحات کلی روی آن صورت بگیرد.
  • مقاله باید مجدد بررسی شود و برای به چاپ رسیدن باید اصلاحات اساسی روی آن انجام گیرد.
  • غیر قابل چاپ

در این مقاله می توانید با نحوه داوری و چاپ مقاله آشنا شوید.

اصلاح و بازبینـی کردن

به عنوان گام پنچم مقالات ارسالی که توسط داوران مورد بررسی قرار گرفته است ممکن است بدون نیاز به تغییر مورد پذیرش برای چاپ قرار گیرد یا نیاز به اصلاحات یا بازبینی داشته باشد. این به معنی می‌باشد که سر دبیر مجله خبر پذیرش مقاله را به شما می‌دهد و بر اساس نظر داوران مواردی را برای اصلاحات جزئی یا کلی لیست می‌کند و در اختیارشما قرا می‌دهد که در صورت تمایل به چاپ باید در مقاله اعمال شوند و مجدد مورد بررسی داوران قرار گیرد. برای انجام تغییرات و اصلاحات یک بازه زمانی مشخص به شما داده می‌شود و باید سعی کنید که در این مدت مشخص که در اختیار شما قرار می‌گیرد، کار اصلاحات را به اتمام برسانید.


پذیرش و چاپ مقاله

به عنوان گام ششم مقاله شما مورد تایید قرا گرفته است و باید قبل از چاپ مقاله، ویرایش نهایی روی آن انجام گیرد که این موضوع و گستردگی آن در مجلات ISI مختلف کاملا متفاوت می‌باشد. ویرایش نهایی شامل روان سازی هرچه بیشتر جملات، رفع ابهامات احتمالی گرامری، غلط های املایی، اصلاح کردن علائم نگارشی و نقطه گذاری‌ها و همچنین بخش‌هایی مانند چکیده، شکل‎ها، جداول و قسمت‌های آماری که احتمال خطا در آن‌ها زیاد می‌باشد، باید مورد بررسی قرار گیرند. در برخی از مجلات ISI برای رفع این ایرادات مقاله از طرف سر دبیر به ویراستار فنی ارجاع داده می‌شود و پس از طی این مرحله، نسخه نهایی برای چاپ در اختیار شما قرار می‌گیرد و برای آخرین بار باید توسط خود شما مورد بررسی و تایید قرار گیرد.

رد شدن

به عنوان گام هفتم باید بگوییم که احتمال رد مقاله شما از طرف سردبیر و بدون انجام داوری وجود دارد. این رد شدن سریع دلایلی مختلفی دارد و صرفا به معنی کم ارزش بودن مقاله شما نمی‌باشد. امکان دارد مقاله ارسالی شما در حیطه و موضوع علمی دلخواه آن مجله ISI نبوده است. در صورت رد و مردود شدن یا نیاز به داشتن اصلاحات، سردبیر یک نامه کاملا محترمانه به شما می‌نویسد و نظرات داوران به شما اعلام می‌کند. شما موظف هستید نظرات داوران را به دقت بررسی نمایید و آن‌ها را در مقاله خود پیاده کنید زیرا به دلیل تخصصی بودن موضوع شما، در صورت ارسال مجدد مقاله به یک مجله، امکان دارد مقاله شما مجدد در اختیار همان داوران قرار گیرد. البته در بعضی مواقع تقاضای داور توسط ژورنال یا مجلات برای بررسی و بازبینی مقاله isi انجام می‌گیرد و داور مورد نظر را نویسینده مقاله علمی باید معرفی نماید.

تمامی حقوق محفوظ است