چاپ مقاله isi و تاثیر آن در مصاحبه مقطع دکتری

%ب ظ، %20 %507 %1397 ساعت %14:%آذر
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 مصاحبه دکتری از آن دسته مواردی است که هر دانشجویی که مقطع کارشناسی ارشد را به پایان میرساند آرزویش را دارد و به همین منظور در نگارش و چاپ مقاله isi علمی بسیار اصرار دارند.

قبولی در آزمون های دکتری

مصاحبه مقطع دکتری دارای دو آزمون سخت می باشد، برای اینکه دانشجویی بتواند در مصاحبه دکتری قبول شود، باید از این آزمون ها به خوبی گذر کند. آزمون اول دکتری بصورت کامل کتبی میباشد و در یک فضای کاملا رقابتی کنکوری شکل برگزار میگردد و برای گزینش در مرحله بعدی که بصورت حضوری و با حضور چند استاد برگزار می شود، باید رتبه مجاز را کسب کند. یکی از مواردی که باعث موفقیت در مصاحیه دکتری میشود و بسیار هم تاثیر گذار است، نگارش مقاله isi و داشتن آن است. به همین دلیل بیشتر دانشجویان برای نگارش و چاپ مقاله isi در نشریات و ژورنال های معتبر و یا چاپ آن در مجلات معتبر داخلی اقدام می کنند.

 

 آشنایی با مصاحبه مقطع دکتری

افرادی که قصد ورود به مقطع دکتری را دارند، باید از قبل یک دید کلی و آشنایی نسبت این مقطع داشته باشند و این امری بسیار ضروری است. مقدار اعتبار و تاثیر که تاکنون مصاحبه های دکتری در گزینش و انتخاب داوطلبان داشته، تقریبا 50 درصد است و این خود نشان از اهمیت بالا و مؤثر بودن آن برای ورود به دوره دکتری میباشد. برای اینکه افراد برای این مصاحبه مهم از سوی اساتید دعوت شوند، نیاز دارند که رتبه و نمره بالایی در آزمون کتبی کسب کنند. پس از آن دانشجویان در یک زمان که مشخص خواهد شد، طبق نظر خود دانشگاهی را انتخاب می کنند و با توجه به مدت زمان مشخص آزمون که بین 15 دقیقه تا یک ساعت میباشد، باید در مقابل هیئت دانشگاه قرار گیرد و به تمامی سوئالاتی که این هیئت انتخابی میپرسند، پاسخ دهد.

 

سیستم نمره دهی و ارزیابی دانشجویان

در آزمون و مصاحبه مقطع دکتری یک سیستم نمره دهی و ارزیابی برای دانشجویان طراحی شده است که داوران و اساتید هیئت انتخابی دانشگاه باید بر اساس آن به دانجو و افراد نمره دهند. در این سیسم نمره گذاری به اینصورت است که 100 نمره برای مصاحبه، 40 نمره سابقه پژوهشی مانند داشتن مقاله isi چاپ شده در ژورنال ها و 30 نمره هم سوابق تحصیل دانشجو اختصاص می یابد. همچنین داوران می توانند بنا به صلاحدید خود افراد را ارزیابی کنند که برای این منظور هم 30 نمره در اختیار آنها قرار گرفته است.

 

نمرات ارزیابی مقالات چاپ شده isi دانشجویان

در جدول زیر نمراتی که در برای انواع مخلف مقالات از جمله علمی ترویجی، کنفرانسی، علمی پژوهشی و دیگر مقالات در نظر میگیرند، آورده شده است. در کل 17 نمره در گرفته شده است که از 100 نمره ارزیابیف 17 درصد از نمره ارزابی دانشجویان توسط داوران را به خود اختصاص می دهد. این میزان نمره نشان می دهد که چاپ مقاله isi تاثیر بسیار بالایی در ارزیابی افراد و دانشجویان دکتری دارد و باعث می شود که اساتید و داوران دید مثبت ترین به این افراد داشته با شند.

 

 

موارد مورد ارزیابی

سقف امتیازات در نظر گرفته شده

شیوه ارزیابی

1

  • مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی
  • گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران
  • برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر

 

22

 

  • هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء
  • گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز
  • برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز

2

مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی

6

هر مقاله تا ۲ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء

3

مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر داخلی یا خارجی

4

خارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز

4

تالیف یا ترجمه کتاب (مرتبط با رشته تحصیلی)

4

 

5

کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد

4

عالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز

جمع امتیازات

40

 

 

در پایان متوجه شدیم که چاپ یک مقاله isi علمی در ژورنال های معتبر می تواند تاثیر بسزایی در موفق شدن مصاحبه دکتری افراد داشته باشد و هیئت داوران دید بهتری نسبت به افراد خواهند داشت و آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

 

تمامی حقوق محفوظ است