چگونه یک موسسه نشر یا مجله برای چاپ مقالات انتخاب کنیم

%ب ظ، %22 %560 %1397 ساعت %15:%مهر
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

شناخت از انواع مجلاتی که برای چاپ مقالات هستند، امری بسیار ضروری و حیاتی است زیرا نقش بسیار موثر و تعیین کننده در پذیرش و یا رد مقاله شما  و همچنین میزان ارجاعی که به مقاله شما خواهد شد، دارد.

شما با نوشتن پروژه تحقیقاتی خود، البته با رعایت نکات نگارش مقاله و همچنین بعد از اتمام نوشتن پیش نویس مقاله پژوهشی خود، این سوال ذهن شما را درگیر می‌کند که حال مقاله خود را به کدام مجله ارسال کنم؟ باید این نکته را مد نظر داشته باشید که مجلاتی که معتبر هستند، تخصصی کار می‌کنند و در حوزه کاری خود مقالات را پذیرش و داوری می‌کنند. پس باید مقاله‌ی ارسالی شما با عنوان و محتوایی که مجله دارد کاملا منطبق باشد.

اکثر افراد شناخت و اطلاعات کافی در این زمینه ندارند و در انتخاب مجله مناسب به مشکل برمی‌خورند. البته تشخیص مجله معتبر و غیر معتبر خیلی کار آسان و راحتی نمی‌باشد. ما در این مقاله تمام نکات لازم را مطرح خواهیم کرد و شما را در انتخاب یک مجله مناسب با مقاله خود راهنمایی خواهیم کرد.

 1. دانستن انواع مجلات

شما باید بدانید که مجلات دارای انواع مختلف و گوناگونی هستند و به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • مجلات ISI(Institute for Scientific Information)
 • مجلات ISC (Islamic World Science Citation Center)
 • مجلات علمی–ترویجی
 • مجلات علمی–تخصصی
 • مجلات Pubmed
 • مجلات Scopus
 • مجلات علمی- پژوهشی به صورت‌های داخلی و خارجی
 1. مرتبط بودن موضوع مجله با موضوع مقاله

مجله‌ای که انتخاب می‌کنید باید  با موضوع مقاله شما مرتبط باشد. شما می‌توانید مقاله خود را به هر مجله ای ارسال نمایید، اما اگر تمایل به گرفتن نتیجه مثبت و بهتر در این زمینه دارید، باید به دنبال مجله‌ای مرتبط و منطبق با محتوا و موضوع مقاله خود باشید. برای پیدا کردن مجله مناسب کار خود باید به قسمت اسکوپ آن‌ها توجه نمایید، در این قسمت مشخص شده است که چه نوع رشته و گرایشی را پذیرش می کنند، پس حتما قسمت اسکوپ مجله را بررسی نمایید و سپس تصمیم نهایی خود را بگیرید

 1. دانستن امتیازات هر مجله

امتیازی که برای چاپ مقالات در مقاطع تحصیلی مختلف و همچنین در مجلات مختلف در نظر گرفته شده است، متفاوت می‎‌باشد. برای مثال در مقطع کارشناسی ارشد به صورت زیر است:

 • امتیاز مجلات علمی معتبر حداکثـر 5/0 می‌باشد.
 • امتیاز مجلات انگلیسی زبان غیر ISI حداکثـر 5/1 می‌باشد.
 • امتیاز مجلات علمی-پژوهشی داخلی حداکثـر 5/1   می‌باشد.
 • امتیاز پذیرش و یا چـاپ مقـاله در مجلات ISI حداکثـر 2 می‌باشد.
 • امتیاز مجلات علمی- تـرویجی طبق مصوب تایید شده از سمت وزارت علوم و یا دانشگاه آزاد اسلامی  حداکثـر 1 می‌باشد.

 

 1. تعیین ارزش و اعتبار علمی مقاله توسط مجلات

مجلات مختلف دارای اعتبار متفاوتی هستند. برای مثال مجلات ISI ایمپکت دار در مقابل مجلات ISI بدون ایمپکت از اعتبار بیشتری برخوردار هستند و  داوری این مجلات بسیار سخت و زمان بر می‌باشد. اعتبار و ارزش این مجلات را با ضریب تاثیر مورد ارزیابی قرار می‌دهند. 
شاخص تاثیر Impact Factor یا به اختصار IF را ضریب اثر یا به عبارتی دیگر عامل تاثیر و نیز شاخص اثرگذاری می‌نامند که یکی از سه شاخص استاندارد مد نظر مؤسسه اطلاعات علمی ISI  و یکی از شاخص‌های مهم و مطرح در حوزه علم‌سنجی می‌باشد.       

 1. تشخیص جعلی یا معتبر بودن مجله انتخابی

مجله انتخاب شده توسط شما علاوه بر اینکه باید در حوزه کاری شما باشد، باید دارای اعتبار و ارزش بالایی بوده و از غیر جعلی بودن آن باید مطمئن شوید. دانشگاه آزاد اسلامی، وزارت بهداشت و وزارت علوم به صورت دوره‌ای در بازه‌های زمانی مختلف، لیست جدیدی از مجلات نامعتبر شناسایی شده را اعلام می‌نمایند. شما باید در هنگام انتخاب مجله، به این آخرین لیست مجلات معرفی شده از سوی وزارت‌های مربوطه رجوع نمایید.

باید توجه داشت که برخی از موسسات شعاری مبنی بر چاپ مقاله تضمینی در مجلات معتبر را عنوان می‌کنند که پس از همکاری، نه تنها مقاله ما منتشر و چاپ نمیشود بلکه اینگونه موسسات پس از اندکی کسب در آمد با سودجویی از افراد ناآگاه دفاتر خود را تعطیل میکنند.

در ادامه سایر روش‌‌های عمومی برای انتخاب مجله مناسب برای  مقاله شما را بیان می‌کنیم:

 

حتما مشورت کنید

 

از نظرات متخصصین مجرب در این زمینه و دارای مقالات متعدد استفاده نمایید. توجه داشته باشید که كیفیت، متد، محتوا و همچنین به روز بودن مقاله شما برای  انتخاب مجله بسیار موثر می‌باشد.   

 

دقت به مشخصات مقاله

به عواملی مانند: عامل تاثیر (IF)، كلاس مجلات و رتبه بندی ، میزان مقالات منتشرشده در آن مجلات و نوبت انتشار مجله مورد نظر خود توجه ویژه‌ای داشته باشید، مجلاتی که در حوزه تخصصی و تحقیقاتی شما هستند را به صورت مکرر مورد مطالعه قرار دهید و مقاله خود را به مجله ای ارسال نمایید كه شناخت بیشتری از آن دارید.

بازبینی بخش مراجع مقاله

مجلاتی که دارای ارجاع هستند، یک انتخاب مناسب برای ارسال مقاله شما به آن مجلات می‌باشد.   

 توجه به مخاطبان مجله

در انتخاب مجله باید به مخاطبان آن توجه داشته باشید. برای مثال آیا آمارهای داخلی و ایرانی موجود، توجه خوانندگان مجله‌های آمریكایی را به خود جلب می‌کند یا خیر؟  

بررسی مشخصات مجله منتخب

مجلات تازه منتشر شده هنوز به خوبی شناخته نشده‌اند، سعی کنید آن‌هایی را انتخاب كنید كه در نمایه‌های معتبر و با ارزش ایندكس می شوند. مقالاتی که در شماره های اخیر مجله منتشر شده‌اند و همچنین راهنمای مولفان مجلات مورد نظر را بررسی و مطالعه نمایید تا مشخص گردد که موضوع تحقیقاتی شما در كانون توجه كدام مجله قرار می‌گیرد.

توجه به روند داوری مجله

شاید شما تصور کنید که مقالاتی كه در كنگره های بین المللی پذیرش می‌شوند، شانس بالاتری را برای چاپ در مجلات معتبر دارند ولی باید بدانید که این چنین نمی‌باشد زیرا اکثر مجلات، از ابتدا داوری، مقالات را بدون در نظر گرفتن این موضوع پیش می‌برند و بررسی می‌نمایند.        


 به شما پیشنهاد می‌شود که قبل از چاپ مقاله خود، خطرات مربوط به  ناشران کلاهبردار در مجلات نامعتبر و نحوه کلاهبرداری آن‌ها اطلاعات لازم را کسب نمایید و با دید باز اقدام به انتخاب مجله خود نمایید.

تمامی حقوق محفوظ است