برای چاپ اولین مقاله در ژورنال چه نکاتی را باید رعایت کنیم

%ق ظ، %29 %323 %1397 ساعت %10:%آذر
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

وقتی دوره دکتری را آغاز می­کنید، دورنمای چاپ مقاله راه طولانی به نظر می­رسد اما طی 3 الی 4 سال افراد زیادی حاقل یک مقاله در ژورنال به چاپ می­رسانند.

ایده نوشتن و بعد چاپ اولین مقاله ممکن است هیجان انگیز به نظر برسد، اما نیز می­تواند منتهی به استرس و پریشانی شود. در تلاش برای کاهش این استرس، ما از تعدادی از پژوهشگران خوب که مقاله­ های بسیاری را چاپ کردند خواستیم تا توصیه­ های خوبی برای افرادی که اولین مقاله خود را به چاپ می­رسانند، نمایند.

 

در نگارش مقاله داستان خود را تعریف کنید

دکتر کریستوفر برنارد از موسسه نوروساینس دس سیتمز در مرسلی (و ویرایشگر ارشد eNeuro) و دکتر اریک بوگرابوت از موسسه مالادیس نورودیجنریتیو (IMN) در دانشگاه بوردوکس، به عنوان اولین توصیه خود برای چاپ مقاله داستانی را تعریف کردند.

دکتر بوگرابوت گفت: باید پرسش را واضح تعریف نمود. این دست نوشته باید به طور منطقی پیش رود و تا پایان شما باید داستانی را تعریف کرده باشید که قبلا گفته نشده است.

دکتر برنارد پیشنهاد می­کند شما تلاش کنید تا داستانی را برای فردی غیر دانشمند با زبانی ساده تعریف کنید. شما باید درباره کاری که انجام دادید، نشانگر چه مطلبی است و به چه نتیجه­‌ای منتهی می­شود، به علاوه در آینده چه نتیجه­‌ای خواهد داشت، به آنها توضیح دهید. او گفت:

بهترین آزمون گفتن داستان خود برای فردی مثل مادربزرگ­تان می­باشد. این تمرین شما را قادر می­سازد تا خودتان اهمیت کار خود را ارزیابی کنید. به محض اینکه شما بدانید داستان شما منطقی و عملی است و ارزش ارائه دارد شما می­توانید آن را بنویسید، اما انگار وقت آن است که داستان را برای همتایان خود تعریف کنید.

 

ابتدا مقاله را بنویسید، سپس ویرایش کنید

به محض اینکه شما برنامه و ساختاری در ذهن برای مقاله دارد، ابتدا آن را بنویسید و سپس ویرایش کنید. اگر شما از همان ابتدا شروع به ویرایش کنید به پایان رساندن مقاله خیلی به طول می‌انجامد.

دکتر بوگرابوت گفت: ابتدا بنویس بدون اینکه سعی بر ویرایش داشته باشید. از همه نویسندگان همراه و همکاران خود بخواهید تا همین کار را انجام دهند و سرانجام بررسی کنند که تمامی دستورالعمل های ژورنال رعایت شده باشد.

تا حد امکان از افراد مختلف بخواهید تا کار شما را بررسی کنند. دکتر برنارد گفت:

وقتی شما خیلی درگیر کار نوشتن مقاله هستید کار دشواری است که بخواهید دورنمای درستی از کار داشته باشید. این مطلب برای استاد راهنمای شما هم صدق می­کند. شک و تردید را کنار بگذارید و از فرد علمی دیگری بخواهید تا کار شما را نقد کند. پژوهش­ های فوق دکتری خیلی حساس و مهم هستند.

اگر زبان انگلیسی زبان اصلی شما نیست، نوشتن مقاله علمی به زبان انگلیسی برای یک ژورنال انگلیسی می­تواند کار دشواری باشد. از افراد اطراف خود که زبان انگلیسی زبان اصلی آنهاست کمک بگیرید و مطمئن باشید که تمام گفته­ های شما واضح و روان بیان می­شود.

 

برای چاپ اولین مقاله ژورنال درستی را انتخاب کنید

این نکته نیز در 5 توصیه اول دکتر برنارد و دکتر بوگرابوت بیان شد. البته هر فردی این رویا را دارد که مقاله ­هایش را در ژورنال­ های Nature یا Science به چاپ رساند، اما شانس کمی وجود دارد که اولین کار شما به اندازه کافی تاثیرگذار باشد.

ممکن است واضح به نظر برسد اما مطئمن شوید که این ژورنال مربوط به حیطه کار شما می­شود. وقتی شما تصمیم گرفته­‌اید کدام ژورنال را انتخاب کنید مطمئن شوید که تمامی معیارهای ارائه را رعایت کرده‌­اید. به هیچ کس بهانه­ای برای شکایت ندهید و مقاله شما به احتمال زیاد نظر ویرایشگران را جلب می­کند.

دکتر بورگرابوت گفت:  رتبه ژورنال باید بعد از بررسی اولیه و منصفانه کیفیت و تاثیر کار شما باید انتخاب شود. متاسفانه، این مطلب، کیفیت کار شما یا میزان تلاش برای دستیابی به نتایج را بازتاب نمی­دهد.

دکتر برنارد گفت: ژورنال­ های معروف از سیستم بازبینی تنبیهی استفاده می­کنند. این کار به ندرت به دانشمندان کمک می­کند. شما می­توانید ژورنال­ هایی انتخاب کنید که فرآیند بازبینی آنها انعطاف پذیر و چند مرحله­‌ای باشد. eLife و eNeuro مبتنی بر توافق انجام شده بین بازبین­ی ها و ویرایشگران از سیستم ترکیبی استفاده می­کنند.  

 

اهمیت کار و هدف خود را از چاپ مقاله توضیح دهید

شما باید استدلال واضحی درباره تمامی بخش­های مقاله خود داشته باشید و اهمیت کار خود را برای حیطه کاری خود توضیح دهید. شما نمی­توانید به تنهایی گام کوچکی به سمت نقطه نیش دانشی حیطه خود بردارید، مگر اینکه به صراحت آن را توضیح دهید.

دکتر بوگرابوت گفت: توصیف واضح درباره مفاد علمی در ارزیابی تازگی و اهمیت کار شما مهم است.

 

تصویر، گویاتر از هزار کلمه است

قبل از اینکه شما حتی مقاله­‌ای بنویسید مطمئن شوید که همه تصویرها و شکل­­ها تهیه شده­اند. آنها باید حاوی مثال­ های قوی و مناسبی از کار شما و همه عامل ­های کنترلی ضروری باشند.   

دکتر بوگرابوت گفت: این گام به شما ممکن است کمک ­کند تا درباره منطقی­ ترین و قانع­­ کننده­‌ترین سازماندهی مقاله فکر کنید و نوشتن بخش نتایج را تسهیل کند.

این شکل­ها نیز قانع­ کننده­ ترین شواهد را از داده­ های تجربی شما ارائه می­کنند و درک مطلب را آسان­تر از توصیف­ های طولانی پیچیده می­کنند.

 

بخوانید، بخوانید، بخوانید

به وضوح شما باید تا جایی که می­توانید درباره حیطه تخصصی خود بخوانید اما خواندن مقاله ­های علمی در زمینه ­های مختلف مزیت­ های دیگری دارد.

دکتر فابریزیو سیتزیا یکی از متخصصان تولید گفت: شما فقط به خواندن نیاز ندارید طوری که می­دانید تا جای ممکن باید درباره آنچه که در حیطه شما رخ می­دهد بدانید. شما نیز نیاز دارید تا با خواندن نحوه شکل­ گیری یک مقاله پژوهشی ایده بگیرید. هرچه تنوع و تعداد مثال ­هایی که شما می­بینید بیشتر باشد، در نوشتن مقاله­ های خود بهتر عمل می­کنید.

 

اگر در ابتدا برای چاپ اولین مقاله خود موفق نشدید ...

ماندگاری و پافشاری اولین خصیصه در اولین مقاله پژوهشی شما می­باشد. اگر کار شما بوسیله یک ژورنال رد شد، بدین معنی نیست که ژورنال­ های دیگر هم آن را رد می­کنند. همیشه از کار خود بازخورد بگیرید. حتی اگر شما با آنها موافق نیستید، گفته ­های آنها را امتحان و درک کنید.

چاپ اولین مقاله کار بسیار زمان­بری است. امکان دارد ماه­ ها طول بکشد تا یک ژورنال کار شما را رد کند، که خیلی ناامیدکننده است. اما تسلیم نشوید، به تلاش خود ادامه دهید و شما توانایی و شانس خود را بهبود خواهید داد.

توصیه نهایی از دکتر برنارد: نوشتن مقاله علمی یک هنر است. آنچه که انجام دادم و زمانی که شروع به انتخاب مقاله کردم، عاشق خواندن بودم، چون خیلی شفاف بود و ساختار آن، نحوه ارائه و نحوه تدوین ایده­ ها را تحلیل کردم. آنها را کپی کردم و همه چیز عملی شد.

تمامی حقوق محفوظ است